Jak zmieniło się przez ostatnie 30 lat miasto Iława, w którym odbyło się tegoroczne 8. Ogólnopolskie Forum Operatorów Telekomunikacyjnych FORTEL? Zdaniem mieszkańców – w sercu ziemi warmińskiej przybyło siedzib banków, rozwiązań komunikacyjnych typu ronda oraz… supermarketów. A nad jeziorem Jeziorak wyrósł piękny, nowoczesny GrandHotel Tiffi, który umożliwił zakwaterowanie ww. spotkania.
FORTEL, podobnie zresztą jak i inne konferencje branżowe, to od pierwszej do niemal ostatniej konferencyjnej minuty nieustający ciąg powitań, umawiania godzin spotkań i … negocjacji biznesowych – najczęściej na newralgicznej linii Operatorzy telekomunikacyjni – Nadawcy. I tak do Iławy wiosenną porą (26-29 marca br.) zjechało ok. 300 osób, z tego tradycyjnie kilkudziesięciu operatorów CATV, nadawcy telewizyjni, regulatorzy rynku medialnego, przedstawiciele administracji państwowej, dystrybutorzy, firmy techniczne itd. Tym razem jednak na wspomnianej linii Operatorzy – Nadawcy – zaiskrzyło! O nietypowości tej konferencji przesądziło Walne Zgromadzenie członków ZPMEiT MEDIAKOM, w trakcie którego środowisko zachowało się wyjątkowo zgodnie i zobligowało władze Związku do wystosowania wspólnego protestu – w formie listu otwartego – przeciw działaniom rynkowym niektórych nadawców telewizyjnych.
Jak zwykle – ważnym celem pobytu na Konferencji okazał się program merytoryczny imprezy, który – jak w przypadku każdej szanującej się konferencji i tym razem zapewnili organizatorzy. Do Iławy zaproszono m. in. honorowego patrona tej Konferencji – przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Witolda Kołodziejskiego. Po szefującym KRRiT (od września 2016 r.) przedstawicielu prawicowej opcji politycznej spodziewano się wyrażenia opinii na bardzo wiele bieżących, kontrowersyjnych, a dotyczących działalności mediów tematów. W. Kołodziejski mimo poruszenia wielu wątków dotyczących sytuacji rynkowej raczej unikał zajmowania zdecydowanego stanowiska, informując po prostu zebranych o bieżących pracach Rady i kierunkach jej działań. Warto jednak odnotować kilka punktów tego wystąpienia, w tym:
- W sprawie nowelizacji ustawy abonamentowej KRRiT ma własną propozycję opartą na dodatkowej składce włączanej do rozliczenia podatkowego obywateli; pomysł uszczelniania abonamentu polegający m. in. na zobowiązaniu operatorów do przedstawiania Poczcie Polskiej firmowych baz danych, przewodniczący KRRiT określił jako rozwiązanie tymczasowe, któremu należy przeciwstawić rozwiązanie systemowe.
- W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego toczą się prace poświęcone repolonizacji vs. dekoncentracji polskiego rynku mediów; państwo polskie powinno mieć narzędzia by interweniować w przypadku rażących nieprawidłowości w tej kwestii;
- KRRIT nie zamierza już mnożyć multipleksów telewizji naziemnej stawiając nie na ich ilość, a na jakość dostarczanego sygnału. MUX 5 ma być multipleksem przejściowym, w którym planowane jest zastosowanie jeszcze nowocześniejszej kompresji sygnału telewizyjnego – DVB-T 2;
- MUX 8 nie działa dobrze, ponieważ nie ma 1/3 zaplanowanych na nim programów telewizyjnych;
- Wkrótce pojawi się nowelizacja ustawy o KRRiT;
- Zwiększy się zakres działań KRRiT w kwestii udzielania pomocy mediom narodowym;
- Rynek sygnalizuje duże zapotrzebowanie na częstotliwości radiowe, w związku z czym KRRiT planuje tworzenie tzw. multipleksów miejskich;
- Termin tworzenia regulacji dotyczących nowych mediów (internet) w oparciu o zmieniające się dyrektywy unijne przesunie się w Polsce o ok. 1-1,5 roku;
Cyfryzować, cyfryzować!!!
Równie istotnym dla operatorów zagadnieniem jest tej wiosny udział podmiotów ich branży w 2 konkursie I osi POPC. Pierwszym analizom złożonych w tym konkursie wniosków poświęcił swe konferencyjne wystąpienie Dominik Kopera, p. o. dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji. Wymienił m. in. obszary, na których nikt sieci budować nie chce, a wnioski co do nich nie zostały złożone. To 5 lokalizacji w woj. lubelskim, 3 – w Mazowieckiem, 2 w Kujawsko – Pomorskiem, 1 w Łódzkiem, 1 w Małopolskiem.
Z kolei Piotr Woźny, do niedawna podsekretarz stanu w tym samym Ministerstwie, opowiedział zebranym o jednej ze sztandarowych inicjatyw tego resortu pod rządami Anny Streżyńskiej. Chodzi o włączenie się lokalnych operatorów do projektu „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”, a inaczej mówiąc – działania w zakresie cyfryzacji polskich szkół. Nota bene – aktywności te sprzężone są z budową nowej infrastruktury sieciowej, dzięki objęciu obowiązkiem tworzenia punktów adresowych placówek oświatowych beneficjentów umów o dofinansowanie. Wedle słów P. Woźnego (w oparciu o ankiety ze szkół) w Polsce ponad 40 proc. jednostek oświatowych wciąż korzysta z dostępu do internetu z prędkością do 10 mb/s. Jest więc co ulepszać i nad czym pracować.
Zarobią, nie zarobią…
Miał tegoroczny FORTEL swe dwie ciekawe dyskusje panelowe. „Pierwsza z nich pod hasłem „Kto wypełni białe plamy na mapie Polski szerokopasmowej” okazała się dość zażarta, ponieważ w gronie dyskutantów znalazł się poważny oponent lansowanego przez rząd programu wydawania unijnych pieniędzy na inwestycje takie jak budowa sieci szerokopasmowych. Jak przekonywał zebranych Zdzisław Bielecki (KBM Catalist) – program POPC oznacza ciągnięcie za uszy inwestycji, które są nieopłacalne, gdy koszty ich utrzymania są kolosalne, a popyt na nie – słaby. Część przedsiębiorców telekomunikacyjnych – zdaniem tego panelisty – nic na tych inwestycjach nie zarobi, nie wspominając o tym, że sięgają oni często po pieniądze publiczne – niejednokrotnie zapewniając całość finansowania projektu z otrzymanej od Unii dotacji. Pozostali paneliści usiłowali skontrować taki punkt widzenia zapewniając o „uszczelnieniu” przepisów 2 konkursu.
„Kierunkom rozwoju rynku kablowego” poświęcona była druga z kolei wymiana zdań panelistów, tym razem z udziałem przedstawicieli operatorów i nadawców. Tu główna oś dyskusji przebiegała pomiędzy porównaniem tradycyjnych ofert reemitentów – operatorów CATV, a pojawiającymi się ofertami kanałów telewizyjnych w formie streamingu internetowego, takimi jak: Videostar, Twoja Nowa TV czy You Tube. Czy to może odebrać część biznesu branży CATV? – pytał prowokacyjnie moderator Łukasz Dec (portal Telco.in). Jak zatrzymać odpływ klientów telewizji linearnej i przekierowywać ich do innych serwisów tej samej firmy – zastanawiano się. Padały głosy rozsądku. – Cenowo 2 serwisy OTT, których zawartość programowa jest dość mizerna – są droższe niż nasz abonament – twierdził Szymon Karbowski – dyrektor R&D firmy TOYA. Operatorzy skłaniali się też do możliwości sprzedaży w niedalekiej przyszłości pakietów OTT za pośrednictwem swoich sieci. – Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego modelu biznesowego w naszej infrastrukturze – ktoś przyjdzie i zrobi to za nas – twierdzili. Mówiono też o tzw. budlingach poziomych w środowisku – kupowaniu treści video takich jak np. Netflix przez tradycyjnych, opartych o infrastrukturę kablową operatorów potrójnej usługi ( np. UPC – Liberty Global).Ze strony operatorów padały zarzuty pod adresem nadawców typu – nie rozumiem polityki nadawców ograniczania dostępu operatorów kablowych do kontentu – tak zżymał się Jarosław Pijanowski, członek zarządu INEA.
Ale grupę zagranicznych nadawców nie po raz pierwszy reprezentował i zdecydował się stawić czoła operatorom w tego typu dyskusji publicznej – tylko jeden człowiek– Krzysztof Burmer , dyrektor ds. sprzedaży kanałów tematycznych i CANAL +, z platformy nc+. Zapewniał on, że jako nadawca, operator i dystrybutor w jednym, nc+ nie dąży do zwiększania przychodów wyłącznie poprzez podnoszenie cen dla operatorów. – Ceny kontentu rosną na świecie; kupujemy coraz drożej i sprzedajemy drożej – zapewniał.
W programie tegorocznego FORTELA nie zabrakło innych interesujących punktów. Do takich zaliczam m. in. wykład Moniki Zwierz „Magia utrzymania klienta. Uwierz, że to jest możliwe”, która przekonywała uczestników konferencji że „nic tak nie wiąże ( w biznesie) jak emocje” i bardzo sprawnie przeprowadzała słuchaczy przez kolejne fazy budowania lojalności klienta. W programie konferencji znalazło się też wiele firmowych wystąpień, z których wyróżniłabym: prezentację partnera strategicznego konferencji – NBCUniversal, „Muzykę dla biznesu” Marka Potasia, Zoom TV – pół roku doświadczeń” Ewy Michalskiej czy prezentację kanałów Eleven Sports.
W nietypowej roli i formule podsumowano też zawodowy dorobek Andrzeja Rogowskiego – prezesa firmy Multimedia Polska, który w rozmowie z kolegami z branży – Zbigniewem Gawrońskim i Krzysztofem Kacprowiczem przyznał m. in., że wcale nie wybiera się na emeryturę po spodziewanej finalizacji transakcji UPC – Polska – Multimedia.
I tym razem goście konferencji mogli liczyć na udział wystawców (w liczbie kilkunastu). Wyjątkowym zainteresowaniem uczestników cieszył się sprowadzony specjalnie na konferencje przez Eleven Sports Network – bolid Formuły 1.
Gala oraz inne spotkania
Tym razem nagrody środowiskowe przypadły w udziale: Andrzejowi Rogowskiemu – prezesowi firmy Multimedia Polska, zespołowi dystrybucji FOX Networks Group pod wodzą Marleny Chrząszcz oraz Szymonowi Karbowskiemu – dyrektorowi R&D firmy TOYA.
Statuetki „Mocarz Kabla Polskiego” wręczono ww. osobom podczas uroczystej wieczornej Gali. W jej trakcie na losowanie nagród specjalnych (w oparciu o losowanie wizytówek) zaprosiła firma Discovery – Eurosport. Główna nagroda – narty skokowe z autografem Kamila Stocha ( który specjalnie dla uczestników Fortela nagrał video podczas zawodów w Planicy) przypadła Tadeuszowi Nowakowskiemu, członkowi zarządu firmy Chopin z Wejherowa.
Oprócz Gali, konferencja FORTEL AD 2017 jak każde tego typu spotkanie obfitowała w bogaty program wieczorowo – nocny. W trakcie wieczoru powitalnego tortem urodzinowym raczył gości 22- latek – CANAL+. Organizatorami tzw. after party byli: Eleven Sports jako debiutant oraz HBO Polska jako weteran.
Opr. Danuta Harenda