Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Apel PIKE do Marszałka Sejmu o wycofanie rządowego projektu tzw. ustawy abonamentowej

Apel PIKE do Marszałka Sejmu o wycofanie rządowego projektu tzw. ustawy abonamentowej

Polska Izba  Komunikacji Elektronicznej zaapelowała do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwrócenie projektu nowelizacji ustawy abonamentowej wnioskodawcy w celu uzupełnienia braków formalnych oraz wnosi o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, aby głos w dyskusji mogła zabrać strona społeczna.

 

W stanowisku PIKE, reprezentującej 95 proc. rynku telewizji kablowej w Polsce, prezes Izby Jerzy Straszewski zwraca uwagę, że prace w Radzie Ministrów toczyły się bez zachowania zasad jawności na kolejnych etapach rządowego procesu legislacyjnego, w tym odnośnie prezentacji kolejnych wersji projektu w domenie publicznej (na stronach Rządowego Centrum Legislacji). PIKE zwraca uwagę, że do projektu nie dołączono wszystkich rozporządzeń wykonawczych, a brak transparentności utrudnił sprawowanie społecznej kontroli nad kształtem projektowanych rozwiązań.

 

PIKE zwróciło się również do posłów właściwych komisji aby, w przypadku nieodrzucenia projektu w pierwszym czytaniu (zaplanowanym na 7 czerwca 2017 r.), złożyli wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego. Wysłuchanie to dawałoby partnerom społecznym i zainteresowanym uczestnikom rynku szansę przedstawienia swoich racji.

 

„Za zorganizowaniem takiego wysłuchania publicznego przemawia ważkość tematu oraz olbrzymie społeczne zainteresowanie projektem, wyrażające się w powszechnym niezadowoleniu wśród obywateli z proponowanych rozwiązań”- czytamy w stanowisku.

 

PIKE zwraca uwagę na nieprzygotowanie Poczty Polskiej do przyjęcia w krótkim czasie dużej liczby danych, także „w postaci pisemnej”, co przewiduje projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, a także brak narzędzi informatycznych u adresata danych, gwarantujących ich bezpieczeństwo: „Taki system teleinformatyczny może nie powstać nigdy, gdyż już w trakcie konsultacji publicznych Poczta Polska zwracała uwagę, że projekt nie zapewnia w sposób należyty finansowania jego powstania” – czytamy w stanowisku PIKE.

 

PIKE opowiada się za stworzeniem powszechnego i pełnego systemu finansowania mediów publicznych za pośrednictwem opłaty audiowizualnej w oparciu o istniejące rejestry państwowe, w tym PIT, CIT i KRUS i wraz z właścicielami platform telewizji płatnej Cyfrowego Polsatu i nc+ jest sygnatariuszem oświadczenia z 2 czerwca 2017 r. sprzeciwiającego się projektowi ustawy.

  • Numer 3/2018


  • Telewizja do potęgi K


   Termin 4K usłyszeliśmy redakcyjnie po raz pierwszy ponad dekadę temu, na konferencji poświęconej sprawom … kina.…

  • Trzymamy się prostych założeń


   TELEKABEL & digital tv rozmawia z Beata Ryczkowską, dyrektor programową Kino TV i kanałów z grupy FilmBox w…

  • Idzie wiosna – czas na Style!


   Wnętrze Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie rozkwitło 1 marca br. kwiatami  – w takich dekoracjach stacja TVN…