Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Branża CATV w uścisku oferty ramowej?

Branża CATV w uścisku oferty ramowej?

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował 10 stycznia br. projekty decyzji regulujących dostęp do infrastruktury największych operatorów kablowych: UPC Polska, Vectry, Multimediów, INEA, TOYA, Netii. Tym samym ruszył zapowiadany od ponad roku etap najważniejszych zmian w sektorze. Marcin Cichy, prezes UKE przekonuje, że regulacje są potrzebne, aby przyspieszyć procedury blokujące rozwój rywalizacji o abonenta. Według niego bezpośrednim celem planowanych zmian jest wymuszenie na operatorach współpracy przy korzystaniu z infrastruktury w budynkach. UKE prowadzi bowiem rocznie ponad 300 postępowań z wniosku operatorów o dostęp do kanalizacji i kabli innych dostawców.  Nieustające w Polsce spory o dostęp do sieci, w których rozstrzyganiu w ten sposób uczestniczy Urząd, stanowią ponad 80 proc. wszystkich sporów toczących się w Unii Europejskiej.  – Zakładam, że dzięki wprowadzeniu odgórnego mechanizmu regulującego zasady współpracy z największymi sieciami kablowymi (zostaną sprawy mniejszych firm) czas postępowań toczących się przed UKE skróci się z ponad roku do maksymalnie sześciu miesięcy – mówi dla „Rzeczpospolitej” M. Cichy.

Urząd zaproponował telewizjom kablowym własny model kalkulacji opłat w rozliczeniach hurtowych i liczy na uwagi środowiska w tym względzie. Harmonogram, który przygotowano, przewiduje powtórkę konsultacji w marcu-kwietniu br. Szef UKE ocenia że decyzje, których projekty przedstawił Urząd wejdą w życie (z ew. modyfikacjami) w czerwcu br. M. Cichy podkreśla, że zrezygnowano z jednego z etapów regulacji: wprowadzenia modeli BSA (Bistream Access) albo LLU (local loop unbundling), niegdyś już wdrażanych przez poprzedniczkę na stanowisku prezesa UKE – Annę Streżyńską w odniesieniu do ówczesnej Telekomunikacji Polskiej. To właśnie takich rozwiązań, które zakładałyby wprowadzenie na stałe jednolitych cen za usługę hurtową, najbardziej obawiała się branża CATV.

Operatorzy sieci kablowych alarmują, że proponowane regulacje ograniczą inwestycje branży i wytaczają argumenty prawne. Ich zdaniem projektowane decyzje zostały wydane mimo istotnych wątpliwości (przypomnijmy – pierwsze konsultacje w sprawie ruszyły z inicjatywy UKE w połowie marca 2018 r.)  co do zgodności ich podstawy prawnej z prawem unijnym. Dopuszcza ono nakładanie obowiązku stosowania ofert ramowych wyłącznie w przypadku podmiotów o znaczącej pozycji rynkowej, po przeprowadzeniu analizy rynku. W niniejszym przypadku kryteria te, zdaniem operatorów CATV, nie zostały spełnione.

    • Numer 9-10/2023


    • Sportowe lato w telewizji


      Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

    • Zapraszamy do Zakopanego


      z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

    • Player.pl dla fanów motoryzacji


      MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…