Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > teletemat >> Cyfryzacja sieci CATV. Bieg z przeszkodami.

Cyfryzacja sieci CATV. Bieg z przeszkodami.

Technology-blog

Dygitalizacja to zamiana danych analogowych na cyfrowe. Dygitalizacji obrazów i przesyłania ich w postaci cyfrowej używano już w latach 60. ub. wieku do przekazywania na Ziemię zdjęć z kosmosu, a dokładniej, z powierzchni Marsa (wykonanych przez sondę Mariner IV w 1964 r.). Na upartego można by więc obchodzić już ponad pół wieku istnienia technik digitalizacji/cyfryzacji.

 

Dzisiaj słowo cyfryzacja ma zakres bardzo szeroki. Nazywane są tak wszystkie technologie informatyczne, dla których digitalizacja/ cyfryzacja jest co najwyżej źródłem danych. W języku polskim, terminy cyfryzacja, digitalizacja, itd., stanowią synonimy. Jak czytamy w raporcie „Wpływ sektora Telewizji Kablowej na rozwój polskiej gospodarki” z października 2015 r. Cyfryzacja przeróżnych dziedzin życia jest niewątpliwie kluczowym kierunkiem rozwoju, który niesie za sobą ogromne korzyści gospodarcze. Sektor cyfrowy rośnie w tempie o siedem razy szybszym niż reszta gospodarki, dlatego jego rozwój stal się jednym z filarów strategii rozwoju Europa 2020. O tym, jak ważna to tematyka świadczy komunikat Komisji Europejskiej Europejska Agenda Cyfrowa („EAC”, ang. Digital Agenda for Europe), która ma służyć wyznaczeniu kierunku rozwoju i działań w obszarze społeczeństwa informacyjnego, pozwalających na wykorzystanie potencjału technologii informacyjno -komunikacyjnych. EAC wskazuje na ponad 100 działań, do których zobligowane zostały zarówno Komisja Europejska jak i państwa członkowskie. Działania te dotyczą siedmiu głównych obszarów, a jednym z nich jest szybki i bardzo szybki internet.

 

Sektor firm telekomunikacyjnych wyrosłych w oparciu o raczkującą w latach 90. ub. wieku w Polsce branżę telewizji kablowej pozostaje dziś – 25 lat później – w awangardzie rynkowych procesów cyfryzacyjnych. Jednocześnie jednak telewizja operatorów CATV to właściwie ostatni bastion analogu na polskim rynku; Chociaż standardy telewizji cyfrowej zostały stworzone już w 1994 r., do dziś miliony gospodarstw domowych w naszym kraju korzystają z analogowej telewizji kablowej.

Operatorzy komunikacji kablowej oferują łącza do cyfrowej transmisji danych, w tym oczywiście telewizji, która wciąż ( w ujęciu globalnym)  składa się na ok. 65 proc. przychodów właścicieli sieci CATV (dane PwC na podstawie danych UKE oraz informacji od podmiotów z rynku).

Jak zmienia się „gdzieś w Polsce” układ sił między analogiem i cyfrą i co składa się na bariery opóźniające innowacje w branży CATV? – na nasze pytania odpowiadają przedstawiciele najbardziej prężnych w środowisku CATV firm.

 

Stowarzyszenie niemieckich operatorów kablowych ANGA spodziewa się, że wymagania dotyczące zakończenia dystrybucji analogowej telewizji w niemieckich sieciach kablowych zostaną spełnione do końca 2018 r. Prognoza ta jest oparta na założeniu, że warunki dla wyłączenia analogu, które zostały omówione między operatorami sieci, nadawcami, regulatorami i branżą mieszkaniową, zostaną spełnione na poziomie ogólnokrajowym w 2018 r. Odnosi się to w szczególności do odpowiedniego poziomu dostępności telewizji cyfrowej, która jest już oferowana przez wszystkie sieci kablowe. Na koniec 2014 r. ponad 70 proc. klientów sieci kablowych w Niemczech odbierało cyfrowe kanały telewizyjne, czyli o ponad 22 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Oczekuje się, że w 2018 r. wskaźnik ten wyniesie 90 proc.

 

Opr. Red., więcej w numerze 2/2016

    • Numer 1-2/2024


    • Sportowe lato w telewizji


      Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

    • Zapraszamy do Zakopanego


      z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

    • Player.pl dla fanów motoryzacji


      MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…