Choć to tytuł pasma dokumentalnego Telewizji Polskiej, to nie o nim będzie mowa, lecz o międzynarodowych, telewizyjnych kanałach przyrodniczych i podróżniczych, które nadają w naszym kraju w polskich wersjach językowych.
Kanały dokumentalne należą do najbardziej ambitnej grupy kanałów tematycznych o najwyższym poziomie merytorycznym, mającej swoich wiernych widzów. Wznoszą się one na wyżyny telewizyjnego kontentu i to dla nich głównie rozwinęła się telewizja w wysokiej rozdzielczości. Cała kategoria kanałów dokumentalnych zawiera także (coraz liczniejszą) grupę kanałów historycznych oraz science, lecz nimi zajmiemy się przy kolejnej okazji.
Dokumentalna nisza?
Justyna Bednarek, dyrektor ds. obsługi kanałów telewizyjnych Atmedia uważa, że rozwój rynku stacji z kontentem popularno-naukowym i dokumentalnym na pewno zdynamizowała strategia TVP (kiedyś – głównego nadawcy tego typu treści). − Sukcesywne wycofywanie programmingu „edukacyjnego” (w szerokim rozumieniu tego słowa) z ramówki i koncentrowanie się na łatwiejszych do skomercjalizowania formatach, sprawiło, że powstała spora nisza dla międzynarodowych nadawców z ofertą stacji przyrodniczych, podróżniczych i dokumentalnych. Proponują one realizowane z rozmachem serie i można powiedzieć, że podnoszą poprzeczkę w kategorii telewizyjnego „edutainment” – mówi.
Najstarsze w tej grupie są: PLANETE+ i Discovery Channel (1996 rok) oraz Animal Planet, National Geographic Channel i Travel Channel (1998 rok). PLANETE+ pozostał jedynym kanałem o takim charakterze należącym do CANAL+ Cyfrowego, a sukces kanałów Discovery i National Geographic zachęcił ich nadawców do wprowadzenia do Polski kolejnych kanałów dokumentalnych.
Stacje dokumentalne, przyrodnicze i podróżnicze stanowią obecnie ok. 10 proc. rynku kanałów tematycznych. W porównaniu z ub.r. jego udział w czasie oglądania wzrósł o ok. 18 proc. (porównywany miesiąc: maj 2012 do maja 2013), co wynika m.in. z poszerzenia tego segmentu o nowych graczy. Rosną też udziały tej grupy kanałów w rynku oglądalności wszystkich kanałów telewizyjnych Polsce (z 2,51 proc. w 2008 roku do 3,01 proc. w br.) co ilustruje poniższy wykres…
Źródło: Nielsen, odbiorcy telewizji kablowej lub satelitarnej, łączne SHR% kanałów: Discovery Channel, Animal Planet Discovery World, National Geographic Channel, Nat Geo Wild, PLANETE+, Travel, BBC Knowledge oraz w roku 2013 kanałów Polsat Viasat Nature i Polsat Viasat Explorer.
Agnieszka Rudzka