Polsko-ukraiński dialog o kondycji i rozwoju telewizji kablowej
W dniach 21 – 24 kwietnia 2015 r. VECTOR gościł operatorów kablowych z Ukrainy podczas konferencji „Dni Telewizji Kablowej Ukraina – Polska 2015”. Pomimo trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej u naszego wschodniego sąsiada, na spotkanie przybyło ok. 140 przedstawicieli branży telekomunikacyjnej.
Inicjatywa na Pomorzu. Dlaczego?
„Dni Telewizji Kablowej Ukraina – Polska” to wydarzenie, które wpisuje się w coroczne spotkania ukraińskich operatorów kablowych.
Konferencja, organizowana przez ukraińskie organizacje branżowe, odbywała się corocznie wiosną na Krymie. Firma VECTOR od wielu lat współpracuje z operatorami na Ukrainie, wspierając rozwój nowoczesnych mediów w tym kraju. W związku z trudną sytuacją polityczną we wschodniej Ukrainie VECTOR wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza oraz z ukraińskimi organizacjami „Ukrteleset” i „Techexpo” podjął decyzję o kontynuacji tej ważnej dla niepodległej Ukrainy inicjatywy i zorganizowaniu spotkania „Dni Telewizji Kablowej” na Pomorzu.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej PIKE i Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL.
Ze względu na aspekt wolnościowy do przeprowadzenia konferencji zostało wybrane Pomorze. Podczas spotkania pokazaliśmy stronie ukraińskiej, jak zmieniła się Polska i Pomorze w ostatnich latach oraz jak odzyskanie wolności wpłynęło na obraz komunikacji i rozwoju mediów w naszym kraju. Temat zmian i drogi mediów do wolności pojawiał się nie tylko podczas konferencji, ale został także szerzej przedstawiony podczas wycieczki po Europejskim Centrum Solidarności – symbolu przemian ustrojowych w Polsce.
Pierwszy dzień konferencji odbył się w hotelu Faltom SPA w Rumi, a drugi – w siedzibie VECTOR, gdzie specjaliści firmy zorganizowali dla uczestników wydarzenia wycieczkę po zakładzie produkcyjnym. Ukraińscy operatorzy po raz pierwszy w historii konferencji mieli okazję zobaczyć nowoczesne linie produkcyjne i zapoznać się z innowacyjnym procesem produkcyjnym europejskiego producenta.
Branża kablowa w Polsce 25 lat temu i dzisiaj
Konferencję otworzyła prezentacja Jerzego Straszewskiego, prezesa zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej PIKE, przedstawiająca 25 lat branży kablowej w Polsce, której rozwój silnie związany jest ze zmianami ustrojowymi. J. Straszewski omówił obecną sytuację rynku kablowego w Polsce, gdzie ponad połowa polskich gospodarstw domowych jest w zasięgu CATV. Obserwuje się łatwe rozszerzanie tego zasięgu, ponieważ wszyscy duzi operatorzy kablowi użytkują i rozwijają sieci szkieletowe, które są coraz bliżej budynków, najwięksi operatorzy testują technologie Fiber to the Home, umożliwiające przepływność do 10Gb/s oraz wprowadzają nowe technologie.
Kolejną prezentację „Fundacja PIKSEL – projekty realizowane dla rozwoju branży telewizji kablowej w Polsce” przedstawiła Ewa Michalska, członek zarządu PIKE. Podczas wykładu omówiono projekt edukacyjny, którego celem jest wykształcenie przyszłych kadr technicznych, stałe podnoszenie wiedzy i umiejętności pracowników technicznych i administracyjnych zatrudnionych w przedsiębiorstwach operatorów telewizji kablowych, monitorowanie postępu technicznego i technologicznego branży telekomunikacyjnej oraz systematyczne porządkowanie i upowszechnianie tej wiedzy. Strona ukraińska miała również okazję zapoznać się z projektem „Telewizje Lokalne”, powołanym przez PIKE w kwietniu 2004 r. Inicjatywa ma na celu integrowanie telewizji lokalnych ze środowiskiem operatorów poprzez współpracę przy realizacji różnorodnych przedsięwzięć.
Telewizja płatna w Polsce i na Ukrainie
Kluczowym punktem konferencji „Dni Telewizji Kablowej” był panel dyskusyjny „Rozwój płatnej telewizji na Ukrainie i w Polsce – jak wykorzystać wzajemne doświadczenie”. Ze strony polskiej wzięli w nim udział: Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej PIKE, Albert Woźny, ekspert Departamentu Strategii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Włodzimierz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL, Jakub Woźny, prawnik Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej PIKE. Podczas panelu strona ukraińska omówiła kondycję branży telewizyjnej na Ukrainie oraz możliwości i tendencje jej rozwoju. Ze strony ukraińskich przedstawicieli operatorów kablowych padły także pytania, jak wygląda obecna sytuacja na rynku płatnej telewizji kablowej w Polsce i co może być konkurencją, a co szansą rozwoju dla naszych usług kablowych. Viktor Kulish, prezes zarządu Stowarzyszenia Ukrteleset omówił w panelu tematy związane z dostarczaniem treści na Ukrainie. W rozmowie wziął też udział Oleg Chernysh, członek Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy, który przedstawił statystyki podziału rynku ukraińskiego, gdzie wiodącym operatorem jest firma Volia.
- Chernysh omówił aspekty prawne regulacji działania providerów na Ukrainie, nowości w ustawodawstwie oraz decyzje państwowego regulatora Ukrainy. W ramach wystąpienia członek Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy poruszył też temat nadawania programów telewizyjnych pod kątem ochrony niepełnoletnich.
Anatoliy Frolenkov, ekspert Expert&Consulting przedstawił dane dotyczące ukraińskiego rynku telekomunikacyjnego, z których wynika, że udział niepłatnej telewizji na Ukrainie stanowi 67 proc., a płatnej telewizji – 33 proc. Usługi procentowo rozkładają się następująco: CATV – 58 proc., CDTV – 27 proc., IPTV, OTT – 7 proc., DTH – 6 proc., pozostali – 2 proc. Krym i terytorium wschodniej Ukrainy, objętej działaniami antyterrorystycznymi stanowią 11 proc. abonentów, w tym 14 proc. gospodarstw domowych, dając 9 proc. dochodów.
Zmiany w kulturze odbioru usług telekomunikacyjnych
O zmianach modeli biznesowych, zachowań konsumenckich i kultury odbioru usług telekomunikacyjnych przez nowe pokolenie opowiadał Jacek Gwizdak, dyrektor rozwoju biznesu w VECTOR.
W konferencji wziął także udział Tomasz Dybciak, dyrektor Departamentu Rozwoju Technologii, Multimedia Polska, który przedstawił stronie ukraińskiej historię zmian zmiany w branży operatorskiej w Polsce na podstawie doświadczeń własnych firmy.
Lekcja do odrobienia
Konferencja „Dni Telewizji Kablowej Ukraina – Polska” z pewnością stała się istotnym elementem polsko-ukraińskiego dialogu i rozwoju relacji obydwu krajów w sferze telekomunikacji. Spotkanie to było dla strony ukraińskiej ważną lekcją, z której mamy nadzieję, nasi wschodni sąsiedzi skorzystają i będą nie tylko budować nowoczesne sieci kablowe na Ukrainie, ale także wspólnie z nami aktywnie uczestniczyć w rozwoju rynku telekomunikacji w Europie.