Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > Wywiad miesiąca >> Droga do prawdy

Droga do prawdy

Jamie Theakston 2

„TELEKABEL&digital tv” rozmawia z Jamiem Theakstonem –gospodarzem w serialu „Zakazana historia” emitowanym na antenie kanału Polsat Viasat History

 

Dotychczas byłeś znanym prezenterem programów muzycznych i speakerem radiowym. Jak to się stało, że zostałeś prowadzącym program historyczny?

 

To całkiem dobre pytanie. Od zawsze interesowałem się historią i wydaje mi się, że producenci programu chcieli w nim widzieć kogoś „świeżego”, kogoś kto nie jest jednoznacznie kojarzony z tym tematem i będzie miał podobne odczucia co widzowie. Chyba dlatego zdecydowali się właśnie na mnie. Gdybym był historykiem ludzie oczekiwaliby, że posiadam pewną i ugruntowaną wiedzę, tymczasem ja odkrywam ją na bieżąco, co czyni serial jeszcze ciekawszym.

 

Jakie jest Twoje zdanie na temat społeczności internautów? Czy nie uważasz, że przyczynia się ona do utrwalania teorii spiskowych? Czy internauci mogli więc mieć wpływ na sposób relacjonowania historii pokazanych w serialu?

 

Cały urok tej pracy polega na weryfikowaniu tego kto mówi prawdę, a kto opowiada bajki. To jest tak naprawdę to, co robiliśmy podczas kręcenia serialu. Nasze źródła informacji to głównie historycy i eksperci z różnych dziedzin, lecz czasem też zwykli ludzie, którzy przekazują informację na interesujący nas temat. Naszym zadaniem było poskładać to wszystko w całość i ustalić jedną wersję wydarzeń. Zdarzały się oczywiście chwile kiedy słuchając kogoś mieliśmy wrażenie, że rozmówca opowiada kompletne bzdury, jednak jest to też część naszej drogi do prawdy.

 

Jak myślisz dlaczego ludzi wciąż fascynują teorie spiskowe i legendy? Niezależnie od tego czy mają podłoże religijne, mityczne, czy ludowe, wciąż jesteśmy nimi zafascynowani…

 

Myślę, że wszyscy kochamy słuchać ciekawych opowieści. To jest to co nas pociąga. Zanim rozpoczęliśmy kręcenie zdjęć, przejrzeliśmy przeróżne historie i legendy i wybraliśmy te, naszym zdaniem, najciekawsze. Z pewnością nie wybieraliśmy tych najprostszych do rozwiązania i wyjaśniania. To mogłoby nam znacznie ułatwić pracę, jednak odebrałoby uroku całej serii.

 

Czy praca nad programem miała wpływ na Twoje poglądy? Czy po zakończeniu zdjęć Twój sposób postrzegania niektórych spraw zmienił się?

 

Cóż, na pewno dowiedziałem się wielu faktów, o których nie miałem wcześniej pojęcia. Poznałem też wiele organizacji, które czerpią korzyści z tego, aby pewne okoliczności nigdy nie wyszły na jaw. Każdy kto przedstawia alternatywną wersję wydarzeń napotyka na opór, zarówno ze strony Kościoła jak i środowiska naukowego. Ludzie za wszelką cenę chcą utrzymać panujący status quo. To tak jak w przypadku odkrycia Zwojów znad Morza Martwego w latach 50. XX wieku. Przez bardzo długi czas trzymano je w ukryciu, aż w końcu sprawa wyszła na jaw. Przez tego typu wydarzenia stałem się bardziej podejrzliwy i dociekliwy.

 

Która z historii przedstawionych w programie jest Twoją ulubioną?

 

Chyba ta opowiadająca o rodzie Chrystusa. Ponieważ miałem wcześniej styczność z książkami Dana Browna, zdawałem sobie sprawę z istnienia teorii mówiącej o tym, że Jezus i Maria Magdalena mogli mieć dzieci, które dotarły do Francji. Wcześniej nie miałem czasu, aby zgłębiać ten temat , jednak jest to niezwykle fascynująca historia, której skutki mogą być niewyobrażalne.

 

Czy udało Ci się odkryć jakieś nowe fakty na ten temat?

 

Rozmawialiśmy z Hugh Montgomerym, który twierdził, że jest w prostej linii potomkiem wywodzącym się z rodu Chrystusa. Pokazał nam przeróżne dokumenty, na przykład syryjską biblię, której treść sugerowała, że Jezus miał żonę i dzieci. Z tego co wiem dokument ten został pierwszy raz w historii pokazany i podany do publicznej wiadomości.

 

Jak wiele udało się odkryć ekipie realizacyjnej podczas kręcenia serialu?

 

To dosyć trudny temat. Myślę, że bardziej skupiliśmy się na opowiedzeniu pewnej historii, zarówno od strony oficjalnie znanej, jak i tej alternatywnej. Gdybym powiedział Wam, że udało mi się rozwiązać tajemnicę rodu Chrystusa, wzięlibyście mnie za szaleńca i słusznie. Tu nie chodzi o rozwiązywanie tajemnic, ale o dochodzenie do tego, co w danej opowieści można uznać za prawdę. Dlatego właśnie jest to świetny serial.

 

Jakie były główne źródła informacji, do których dotarła ekipa serialu? Gdzie szukano dokumentów i specjalistów w danej dziedzinie?

 

W dzisiejszych czasach z pewnością nie brakuje archiwów i dostępu do dokumentów. Naszym zadaniem była przede wszystkim praca z tekstami źródłowymi i ekspertami w danej dziedzinie.

 

Wiemy, że rozpoczęto już pracę nad nową serią, czy mógłbyś nam zdradzić tajemnice i miejsca, które tym razem zostały wzięte pod lupę?

 

Osobiście najbardziej zafascynowała mnie historia zakonu Różokrzyża. Nazywano ich Iluminatami i byli najstarszą tajną organizacją w Europie. Lista ich członków, to do dzisiaj pilnie strzeżona tajemnica, ja jednak postaram się rzucić na nich nieco więcej światła.

 

 

 

W tym miesiącu kanał Polsat Viasat History rozpoczął emisję „Zakazanej historii”, nowej serii filmów, dzięki której widzowie razem z brytyjskim prezenterem telewizyjnym Jamie Theakstonem, poznają prawdę i odkryją tajemnice wokół spraw i zjawisk od dawna uznanych za pewne i oczywiste. W każdym z odcinków odwiedzamy różne miejsca na Ziemi – od Petry w Jordanii, po Oak Island w Kanadzie, a każdy film zawiera ogromną ilość archiwalnych materiałów i wywiadów z czołowymi historykami, archeologami i naukowcami. Przyjrzymy się najbardziej kontrowersyjnym teoriom, takim jak ta głosząca, że Jezus i Maria Magdalena byli małżeństwem i mieli dzieci, czy ta twierdząca, że na Ziemi żyła niegdyś rasa gigantów. Serial „Zakazana historia” nie boi się poruszać najbardziej kontrowersyjnych tematów i podważać długo akceptowanych wersji historii na drodze do prawdy. Film emitowany jest we wtorki o godz. 21.00.

  • Numer 9-10/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…