Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Duży może więcej

Duży może więcej

Nic tak nie pobudza ludzkiej wyobraźni jak wielkie pieniądze – nawet, jeśli nie są nasze. Dlatego tak chętnie przyglądamy się wielkim transakcjom finansowym w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.

Pierwszą trójkę największych firm tworzą Apple, Alphabet (Google) i Microsoft. Wszystkie one operują także w segmencie mediów i telekomunikacji, co pokazuje wciąż rosnący potencjał tego rynku. Dotyczy to również Polski, gdzie ostatnie lata przyniosły kilka spektakularnych fuzji i przejęć. Wybraliśmy najważniejszych z nich z ostatnich trzech lat. 

Rok 2018

– Jeszcze pod koniec 2017 roku Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia 32 proc. akcji spółki Netia za cenę 638,8 mln zł. To był jednak pierwszy krok do całkowitego przejęcia tej znaczącej firmy telekomunikacyjnej. Cyfrowy Polsat podkreślał, że Netia „to cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek”. Firma dysponowała w chwili transakcji 20 tys.km sieci szkieletowej w całej Polsce. Miała też rozległą, ogólnopolską sieć dostępową, docierającą do ponad 2,5 mln lokalizacji w kraju, w tym ponad 800 największych biurowców. Netia dorobiła się również blisko miliona abonentów, głównie indywidualnych. 

Dopięciem transakcji było nabycie kolejnych prawie 34 proc. firmy od Zbigniewa Jakubasa. Pozwoliło to Cyfrowemu Polsatowi stać się większościowym udziałowcem Netii, dysponują prawie 66 proc. akcji. Na przejęcie kontroli nad Netią zgodził się w maju 2018 roku UOKiK, który uznał, że „transakcja nie spowoduje ograniczenia konkurencji”. 

– Skoro jesteśmy przy Cyfrowym Polsacie to trzeba jeszcze odnotować, że Telewizja Polsat nabyła w maju większościowy pakietu udziałów w Eleven Sports Network, za co zapłaciła 38 mln euro. 

– Na początku stycznia 2018 roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie Grupy INEA przez australijski fundusz inwestycyjny Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5). Umowa w tej sprawie została podpisana 4 grudnia 2017 roku. Na jej podstawie MEIF5, zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) nabył większościowe udziały w Grupie INEA.

Przypomnijmy, że w 2013 roku Warburg Pincus został mniejszościowym udziałowcem INEI, a następnie przejął nad nią kontrolę. W ciągu 5 lat współpracy INEA zrealizowała bardzo ambitny program inwestycyjny i była najszybciej rozwijającym się operatorem telekomunikacyjnym w Polsce. W tym czasie zbudowała 4500 km światłowodowej sieci szkieletowej (Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa), dzięki czemu powiększyła swój zasięg o 140 tys. gospodarstw domowych. 

Rok 2019

– I znów w roli głównej na rynku mediów i telekomunikacji wystąpił Cyfrowy Polsat, który sfinalizował transakcję przejęcia Interia.pl od Grupy Media Bauer. Zapłacił za to 422 mln zł. Jak podkreślono wtedy w wydanym komunikacie, Cyfrowy Polsat zyskał możliwość rozwoju w branży internetowej, zwłaszcza na dynamicznym rynku reklamy online. – Grupa Interia to kolejna strategiczna inwestycja w rozwój naszej Grupy – powiedział wtedy Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu. – Jesteśmy podekscytowani ogromną skalą możliwości i synergii, jakie stwarza ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii. 

– Wydarzeniem roku miało być jednak przejęcie Multimedia Polska przez UPC Polska. Wartość transakcji szacowano na 3 mld zł. Na przeszkodzie stanęły jednak długotrwałe (blisko 1,5 roku) negocjacje z UOKiK, co sprawiło, że Liberty Global, właściciel UPC ostatecznie zrezygnował z zakupu Multimediów. Stare przysłowie mówi jednak „co się odwlecze, to nie uciecze”… 

Rok 2020

Już na początku lutego pojawiła się informacja o sfinalizowaniu przez Vectrę porozumienia w sprawie przejęcia sieci kablowej Multimedia Polska. Choć jej wartość nie została podana do publicznej wiadomości, można sądzić, że niewiele odbiegała od ceny proponowanej wcześniej przez UPC. Tym samym, z liczbą 1,7 mln abonentów Vectra stała się największym operatorem kablowym w Polsce. To zarazem największa transakcja na rynku kablowym w całej 30-letniej historii branży. 

Stało się to możliwe po wydaniu pozytywnej decyzji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jednak obwarował swą zgodę pewnymi warunkami. Vectra musiała bowiem sprzedać sieci w ośmiu wskazanych miejscowościach, a w trzynastu innych zezwolić abonentom na zmianę operatora bez ponoszenia kosztów. – Realizacja transakcji pozwala nam na znacznie większą skalę działań, dostęp do szerokiej bazy klientów i potencjału jednej z najlepszych i największych stacjonarnych infrastruktur telekomunikacyjnych w Polsce – ocenił Tomasz Żurański, prezes zarządu Vectra S.A. W zasięgu połączonych sieci znalazło się 4,4 mln gospodarstw domowych.

– Największą transakcją ubiegłego roku na polskim rynku było przejęcie operatora Play przez francuski koncern Iliad, kierowany przez miliardera Xaviera Niela. Wyłożył on na to 9,9 mld zł, co było świetną ceną dla dotychczasowego właściciela z Islandii, Thora Bjoergolfssona. Polska stała się dla Iliada trzeci rynkiem w Europie, po Francji i Włoszech. Na zakup sieci Play zgodę wyraziła Komisja Europejska.

Giganci nie próżnują

Kwoty przejęć na polskim rynku telekomunikacyjnym znacząco odbiegają od kosztów transakcji największych światowych gigantów. A w ostatnich kilku latach doszło do kilku głośnych konsolidacji. Za taką, bez wątpienia trzeba uznać przejęcie koncernu Time Warner przez AT&T za ponad 85 mld dolarów. Tym samym właściciela zmieniły – obecne także w Polsce – takie marki jak: Turner, Warner Bros., CNN, Cartoon Network, TNT czy HBO. Transakcję udało się dopiąć w lutym 2019 roku, po długiej batalii z administracją rządową USA.  

Także długo trwało przeprowadzenie przez The Walt Disney Company zakupu aktywów 21st Century Fox za kwotę ponad 70 mld dolarów. Umowa na rynku amerykańskim została sfinalizowana wprawdzie przed rokiem, ale proces ostatecznych przekształceń wciąż trwa. Przypomnijmy, że Fox wniósł do Disneya takie kanały telewizyjne jak m.in.: Fox, Fox Life, Fox Comedy, National Geographic Channel, Nat Geo People, Nat Geo Wild i Baby TV. 

Kolejną znaczącą fuzją na medialnym rynku w ostatnich trzech latach było połączenie CBS i Viacom. Co ciekawe, firmy te już tworzyły jedno imperium, ale podzieliły się w 2006 roku, by teraz ponownie się połączyć. Wartość „nowej” firmy, kontrolowanej przez rodzinę Redstone, wyceniono na ok. 30 mld dolarów. Do najważniejszych aktywów ViacomCBS należą: studio filmowe Paramount Pictures i kanały telewizyjne, m.in.: MTV, VH-1, Comedy Central, Nickelodeon. 

I na koniec, nie można zapominać o transakcji przeprowadzonej przez Discovery Communications. W 2018 roku koncern ten zapłacił ona ponad 14 mld dolarów za firmę Scripps Network Interactive, stając się właścicielem m.in. telewizji TVN. 

Andrzej Marciniak

  • Numer 11-12/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…