Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > Wywiad miesiąca >> Historie śledztwami pisane

Historie śledztwami pisane

Jolanta Kasparek

Jolanta Kasparek

„TELEKABEL & digital tv” rozmawia z Jolantą Kasparek, producentką wykonawczą CBS Reality oraz dyrektorką programową CBS Europa

Tej jesieni na kanale CBS Reality pojawi si dwie nowe polskie produkcje wasne. Co w nich zobaczymy?

To dwa bardzo trudne programy, ale z obu jesteśmy tak samo dumni. Dokument „Dzieci siostry Bernadetty” ukazuje dwa powiązane ze sobą śledztwa, a odkrycia dokonane podczas pierwszego z nich zmusiły śledczych do wszczęcia kolejnego. Punktem wyjścia byo zaginięcie ośmiolatka. Winnym okazał się dawny wychowanek ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu. Dzięki jego zeznaniom prawda o tym, co działo się za murami placówki, wyszła na jaw. W programie docieramy do dziś już dorosłych, byłych podopiecznych sióstr i sprawdzamy, jak przeżyte traumy wpłynęły na ich dalsze losy. Z kolei seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” przedstawia głośne sprawy z lat 90., przy których pracowała nasza charyzmatyczna gospodyni Grażyna Biskupska. Przepracowała w policji ponad 20 lat, ma na swoim koncie dowodzenie wydziałami walczącymi z terrorem. W programie wraca do tamtych czasów i przeprowadza nas przez wszystkie etapy śledztw.

Obie serie zostay wyprodukowane przez polskie firmy: Crew4u production i ATM Grupa.  Jak wyglądała praca w wymagającym okresie pandemii? 

Na pewno byo trudniej niż zwykle. Przez lockdown dostęp do akt sądowych był ograniczony. Na planach musiała pracować mniejsza liczba osób niż zwykle, trzeba się więc było dzielić czynnościami. Nasi partnerzy byli z jednej strony bardzo zdeterminowani, z drugiej zaś elastyczni i kreatywni, tak by znaleźć i wykorzysta każdą szansę do pracy.

W „Dzieciach siostry Bernadetty” poruszacie bardzo delikatne kwestie. Jak podeszliście do tego tematu i skąd wziął się na niego pomysł?

Przy produkcjach własnych zawsze staramy się unikać sensacji, podchodzi z szacunkiem do ofiar i ich bliskich. Realizacja dokumentu wymagała od naszych bohaterów powrotu do traum z dzieciństwa, więc podstawą było wypracowanie wzajemnego zaufania. W zbudowaniu odpowiedniej atmosfery bardzo pomogła reżyserka, Kinga Pachecińska. Ma w sobie wiele empatii niezbędnej, aby rozmówcy czuli się komfortowo. Autorem pomysłu na program jest z kolei Micha Trocki z Crew4u, który wpadł na niego w trakcie dokumentowania serii zaginięć dzieci na lsku. Uznaliśmy, że to historia, która powinna by opowiedziana.

Druga premiera tej jesieni, czyli „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”, to seria, której gospodyni jest jedna z najbardziej znanych polskich policjantek. Jak wypada w nowej roli?

Grażyna Biskupska to policjantka z krwi i kości. Wyjątkowa postać i profesjonalistka w kadym calu. Kamera j kocha. Chyba najbardziej ujmujące jest to, jak wraca do swoich wspomnień. Widać, że przeżywa na nowo wszystko, o czym opowiada. Jej sugestie przy pracy nad serią były bardzo pomocne, dzięki nim udało nam się pozyskać wyjątkowych gości.

Które z głośnych spraw kryminalnych pojawiaj się w serii?

Mamy pięć godzinnych odcinków, każdy poświęcony innej sprawie. Grażyna Biskupska przybliża nam śledztwo w sprawie zabójstwa maturzysty, przy którym odegrała jedną z kluczowych ról. Opowiada też m.in. o dochodzeniu w sprawie „Wampira z Ochoty” czy rozpracowania słynnej grupy przestępczej z Żoliborza.

To już kolejne polskie produkcje w Waszym portfolio po „Zawód: profiler” i „DNA polskich zbrodni”. Czy planujecie kolejne?

Celem naszej strategii jest pokazywanie historii, które nasi widzowie chcą oglądać, a więc opowiadających o lokalnych sprawach. Cieszymy się, że te produkcje dołączą do naszego portfolio i że w gronie naszych gospodarzy jest teraz sama Grażyna Biskupska. Na pewno nie chcemy zatrzymywać się tutaj.

więcej w numerze 11-12/2020

  • Numer 9-10/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…