Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Kandydaci na prezesa i członków Zarządu TVP

Kandydaci na prezesa i członków Zarządu TVP

Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej podczas posiedzenia 10 czerwca 2015 r. wyłoniła kandydata na prezesa Zarządu TVP – Janusza Daszczyńskiego, a na członków zarządu – Wiesława Rolę i Mariana Zalewskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek w tej sprawie Rada Nadzorcza przekaże Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Do chwili odbycia Walnego Zgromadzenia i akceptacji kandydatur przez KRRiT, dotychczasowy Zarząd TVP będzie pełnić swoje funkcje. Nawet gdy jedna z kandydatur nie zostanie zaakceptowana przez KRRiT – konkurs będzie musiał być przeprowadzony na nowo. Decyzja Rady nie była jednomyślna i poprzedziła ją długa, burzliwa dyskusja. W rezultacie nowe (prawdopodobne wciąż) rozdanie we władzach TVP wyłoniło osoby mocno osadzone w rzeczywistości politycznej – Janusz Daszczyński kojarzony jest z Platformą Obywatelską, Wiesław Rola – z lewicą, a Marian Zalewski z PSL. Jest to odwzorowanie obecnego układu sił politycznych w państwie i jest mocno wątpliwe czy mimo niewątpliwych kompetencji i medialnych zasług wyłonionych do władz TVP osób, utrzyma się ono po wyborach parlamentarnych jesienią 2015 r.

Janusz Daszczyński to menedżer i dziennikarz, członek dwóch pierwszych Zarządów Telewizji Polskiej SA, redaktor naczelny TVP w Gdańsku, dyrektor Programu II TVP, z-ca dyrektora TVP Polonia oraz dyrektor Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie jest z-cą komisarza generalnego na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Współtworzył „Tygodnik Samorządność”, „Gazetę Gdańską” i diecezjalną „Gwiazdę Morza”.
Wiesław Rola jest absolwentem Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Swą karierę zawodową związał ze Śląskiem. W latach 2000 – 2002 z-ca kierownika Regionalnej Agencji Producenckiej TVP SA. Oddział w Katowicach. Od 1 lipca 2002 r. – prezes Zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia – Regionalnej Rozgłośni w Katowicach. Po raz czwarty zasiada w Radzie Nadzorczej Spółki „Radio Katowice”.
Marian Zalewski. Doktor nauk humanistycznych, magister prawa. Był dwukrotnie wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej TVP, a także dwukrotnie członkiem Rady Programowej TVP. W latach 1998-2000 był wiceprezesem nadzorującym m.in. programy informacyjne i pion administracji. W Telewizji Polskiej odpowiada za Ośrodek Programów Regionalnych, Ośrodek – TVP Technologie, Agencję Produkcji Telewizyjnej i Filmowej, Biuro Prawne oraz Oddziały Terenowe.

  • Numer 7/8 2018


  • Technologiczna rozgrywka


   27 czerwca br. zakończyła się w Gdyni 17. edycja Konferencji Technik Szerokopasmowych (KTS), której organizatorem …

  • Władza dla wyobraźni … w biznesie


   Poznajcie guru mediów społecznościowych w Polsce. Rahim Blak to człowiek, który nie tylko dogłębnie rozumie…

  • „Znaki” czyli… zbrodnia, egzekucja, tajemnica


   Firma AXN zaprosiła dziennikarzy w czerwcu br. do Gór Sowich na spotkanie z aktorami na planie najnowszego serialu…