tekst Paweł Plato
Stale zwiększająca się konkurencja na rynku operatorów kablowych, którzy walczą o przychylność klienta, wymusza podnoszenie jakości świadczonych usług. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest ciągły rozwój tradycyjnych sieci HFC z migracją w kierunku sieci FTTC/FTTB. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, pragniemy zaprezentować unikalny węzeł optyczny, który dzięki swej funkcjonalności plasuje się w ścisłej światowej czołówce tego typu urządzeń.
MON-2729, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie kompaktowych węzłów optycznych. Wbudowany mikroprocesor oraz zastosowanie technologii cyfrowych pozwala na bezprzerwową regulację i pełen monitoring wszystkich istotnych parametrów urządzenia, takich jak np. poziom wyjściowy sygnału, wejściowa moc optyczna czy temperatura. Jest to niezwykle ważna funkcjonalność w sieciach świadczących usługi telefonii VoIP oraz szybkiego przesyłu danych. Zastosowanie najnowszych technologii połączonych z doświadczeniem naszych konstruktorów pozwoliło zapewnić, oprócz trybu redundancji, również możliwość segmentacji w obu kierunkach opartą na wygodnych modułach wkładkowych. Jest to funkcjonalność, którą proponują nieliczni producenci węzłów optycznych. Użycie mikroprocesora zapewnia jeszcze jeden niepodważalny atut, którym jest możliwość zdalnej, niezależnej aktualizacji zarówno modułu monitoringu jaki i płyty głównej noda.
Węzeł jest przeznaczony do pracy w tradycyjnych sieciach HFC oraz w sieciach typu FTTB. Dzięki zastosowaniu modułu hybrydy w całości opracowanego przez TELKOM TELMOR, jest w stanie zapewnić wysoki poziom wyjściowy 114dBµV lub 116dBµV (w zależności o konfiguracji węzła), przy jednoczesnym bardzo niskim zużyciu energii. Konfiguracja odbywa się przy użyciu wbudowanego wyświetlacza z klawiaturą lub poprzez podłączenie do komputera i standardową przeglądarkę internetową. Jeżeli klient pragnie korzystać z możliwości zdalnej konfiguracji, może to zrobić używając jednego z dwóch mediów: przewód ethernet-owy (złącze RJ45) lub światłowód (wkładka SFP). Przedmiotowy węzeł, dostępny jest również w wersji z wbudowanym modemem DOCSIS (MON-2731). Obie wersje węzłów wspierają monitoring i konfigurację przy wykorzystaniu protokołu SNMP (Simple Network Management Protocol).
Akceptowalny niski poziom wejściowej mocy optycznej (-7 dBm) spełnia wymagania nowocześnie projektowanych sieci HFC. Automatyczna regulacja wzmocnienia (AGC) działa w szerokim zakresie (-7 … 0 dBm) mocy optycznej.
Więcej informacji na temat MON-2729/MON-2731 oraz innych produktów TELKOM TELMOR można znaleźć na www.telmor.pl.