Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musi ponownie rozpatrzyć przegrane propozycje złożone w konkursie na nowe kanały naziemnej telewizji, mające trafić na MUX 8. Strony postępowania miały prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Czy rzeczywiście w marcu br. poznamy ostateczny kształt oferty na MUX 8?
Wnioski o ponowne rozpatrzenie złożyły:
TV Puls i Scripps Networks Polska Sp. z.o.o. na rozstrzygnięcie KRRiT dotyczący programu o charakterze uniwersalnym, promującego aktywny rozwój człowieka, zawierającego audycje poświęcone zdrowemu stylowi życia, rozwojowi zawodowemu i społecznemu człowieka, a także popularyzującego aktywność fizyczną.
Superstacja Sp. z.o.o. i Radio Eska SA na rozstrzygniecie KRRiT dotyczące programu o charakterze uniwersalnym, prezentującego aktualne wydarzenia z różnych stron Polski, a także zawierającego audycje poświęcone idei samorządności i funkcjonowaniu lokalnych społeczności, edukacji obywatelskiej oraz poświęcone różnorodnym działaniom na rzecz interesu publicznego w warunkach pluralizmu poglądów politycznych.
TV Puls i Polsat na rozstrzygniecie KRRiT dotyczące programu o charakterze uniwersalnym, w którym co najmniej 30 proc. tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00 zajmą filmy fabularne, seriale i audycje rozrywkowe.
Do 29 stycznia br., a więc daty przysługującej na złożenie wniosku o ponowne rozstrzygnięcie KRRiT dotyczące programu o charakterze uniwersalnym, poświęconego rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego, wnioski nie wpłynęły (także do 3 lutego br., do kiedy to KRRiT czekała na przesyłki pocztowe).
KRRiT po otrzymaniu powtórnych wniosków o rozpatrzenie rzadko zmienia zdanie. Ale zachowanie zawiedzionych nadawców oznacza, że wydłuża się czas, po którym uprawomocniają się koncesje otrzymane przez nadawców wygranych. A dopiero wtedy mogą być stuprocentowo pewni, że koncesję otrzymali. Na rozpatrzenie wniosków KRRiT ma 30 dni od daty ich otrzymania w poszczególnych postępowaniach. Tak więc ostateczny finał konkursu na miejsca na MUX 8 oczekiwany jest pod koniec marca br. Oczywiście, o ile nowe władze nie wpadną na pomysł anulowania całego procesu i jego reaktywacji pod rządami KRRiT w nowym składzie.
TVP nie zgłasza się…?
Nie ma za to wciąż oficjalnie zgłoszonych propozycji nowych cyfrowych kanałów TVP na MUX 8. KRRiT nie otrzymała jak na razie takich informacji. Nadawca publiczny nie ujawnił dotąd propozycji swoich trzech lub dwóch stacji w tym pakiecie (trzy stacje w standardowej rozdzielczości lub jeden w SD i jeden w HD). Tylko nieoficjalnie wiadomo, że prezes TVP Jacek Kurski planuje, że kanał TVP Info w naziemnej telewizji cyfrowej zacznie nadawać w wysokiej rozdzielczości. Obecnie TVP Info emitowane jest w standardowej rozdzielczości na MUX 3. Prezes J. Kurski poinformował w kuluarach wiosennej konferencji ramówkowej, że to TVP Info miałby pojawić się na MUX8 w wersji HD. Prawdopodobnie w tej wersji będzie też równolegle nadawać na MUX3, a w związku z tym inny kanał TVP musiałby być przeniesiony z multipleksu trzeciego na ósmy. Obecnie na MUX3 poza TVP Info nadają: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP Polonia.
Pojawienie się TVP Info HD na MUX8 ma swoją logikę zważywszy, że najwięksi konkurenci TVP Info nadają w wysokiej rozdzielczości. Za to kłoci się z teoriami mocodawców mediów publicznych z PIS, którzy twierdzą iż „ trudno sobie wyobrazić dalszą ekspansję multipleksów cyfrowych eksploatujących kanały tematyczne TVP. Ich zdaniem telewizja narodowa będzie raczej budować ofertę na potrzeby własnej platformy dostępowej”. To by potwierdzało tęsknotę obecnej ekipy rządzącej do koncepcji odkurzenia pomysłu własnej platformy TVP z 2009 r. Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową mediów publicznych, projekt wydaje się nierealny, ale nie można wykluczyć, że nowy zarząd TVP wróci do projektu, gdy Sejm uchwali ustawę o mediach narodowych, która ma być gotowa do końca czerwca br. Planowana ustawa zakłada uregulowanie sytuacji finansowej TVP poprzez wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej pobieranej od każdego gospodarstwa domowego. Miałoby to przynieść TVP przychód rzędu minimum 1,5 mld zł rocznie. Taki zastrzyk gotówki, mógłby już skłonić kierownictwo TVP do uruchomienia własnej platformy satelitarnej.
EmiTel w gotowości
Na jak najszybszym starcie nowego multipleksu zależy za to Emitelowi, który już ponosi nakłady na infrastrukturę konieczną do nadawania nowych cyfrowych stacji i chciałby, by jak najszybciej zaczęły się zwracać. Termin uruchomienia MUX 8 zależy od umów pomiędzy nadawcami, posiadającymi koncesję, a operatorem czyli spółką EmiTel. Na jakim etapie jest EmiTel? Mówi o tym Piotr Siemieniec – dyrektor Biura Usług Radiowo-Telewizyjnych firmy EmiTel.
Opr. DH, więcej w numerze 3/2016