Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Nowy – stary prezes TVP

Nowy – stary prezes TVP

IMG_7845mniejsze

Dla uważnych obserwatorów polskiej sceny medialnej nie było wątpliwości, że konkurs na stanowisko szefa zarządu TVP wygra Jacek Kurski, co też stało się faktem 12 – tego października br. Okazuje się bowiem, że szef PiS Jarosław Kaczyński stawia bardziej na J. Kurskiego, niż na prezesa Rady Mediów Narodowych – Krzysztofa Czabańskiego. Było to jasne już 2 sierpnia br., kiedy Rada na swoim pierwszym posiedzeniu głosami PiS odwołała J. Kurskiego. Po kilku godzinach, po osobistej interwencji Kaczyńskiego, Rada musiała  cofnąć odwołanie i zostawić J. Kurskiego na Woronicza. Dla zachowania twarzy wymyślono organizację konkursu, choć ustawa o RMN wcale organizowania konkursu nie wymaga.

Jacek Kurski w pięcioosobowej Radzie Mediów Narodowych dostał cztery głosy od razu w pierwszej turze głosowania: od trojga posłów PiS – Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej i Elżbiety Kruk – oraz Grzegorza Podżornego (w Radzie z rekomendacji klubu Kukiz’15). Przeciw głosował b. szef TVP Juliusz Braun (z rekomendacji PO).

Tymczasem PiS pracuje nad nową ustawą o RMN. Chodzi o odebranie Radzie prawa do powoływania władz TVP, Polskiego Radia i PAP. W myśl planowanych nowych rozwiązań to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdzałaby (lub nie) wybrane przez Radę Mediów Narodowych zarządy mediów publicznych.

  • Numer 7/8 2018


  • Technologiczna rozgrywka


   27 czerwca br. zakończyła się w Gdyni 17. edycja Konferencji Technik Szerokopasmowych (KTS), której organizatorem …

  • Władza dla wyobraźni … w biznesie


   Poznajcie guru mediów społecznościowych w Polsce. Rahim Blak to człowiek, który nie tylko dogłębnie rozumie…

  • „Znaki” czyli… zbrodnia, egzekucja, tajemnica


   Firma AXN zaprosiła dziennikarzy w czerwcu br. do Gór Sowich na spotkanie z aktorami na planie najnowszego serialu…