Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Nowy – stary prezes TVP

Nowy – stary prezes TVP

IMG_7845mniejsze

Dla uważnych obserwatorów polskiej sceny medialnej nie było wątpliwości, że konkurs na stanowisko szefa zarządu TVP wygra Jacek Kurski, co też stało się faktem 12 – tego października br. Okazuje się bowiem, że szef PiS Jarosław Kaczyński stawia bardziej na J. Kurskiego, niż na prezesa Rady Mediów Narodowych – Krzysztofa Czabańskiego. Było to jasne już 2 sierpnia br., kiedy Rada na swoim pierwszym posiedzeniu głosami PiS odwołała J. Kurskiego. Po kilku godzinach, po osobistej interwencji Kaczyńskiego, Rada musiała  cofnąć odwołanie i zostawić J. Kurskiego na Woronicza. Dla zachowania twarzy wymyślono organizację konkursu, choć ustawa o RMN wcale organizowania konkursu nie wymaga.

Jacek Kurski w pięcioosobowej Radzie Mediów Narodowych dostał cztery głosy od razu w pierwszej turze głosowania: od trojga posłów PiS – Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej i Elżbiety Kruk – oraz Grzegorza Podżornego (w Radzie z rekomendacji klubu Kukiz’15). Przeciw głosował b. szef TVP Juliusz Braun (z rekomendacji PO).

Tymczasem PiS pracuje nad nową ustawą o RMN. Chodzi o odebranie Radzie prawa do powoływania władz TVP, Polskiego Radia i PAP. W myśl planowanych nowych rozwiązań to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdzałaby (lub nie) wybrane przez Radę Mediów Narodowych zarządy mediów publicznych.

  • Numer 10/2018


  • Vectra mocniejsza Mutimediami, ale jak bardzo?


   Pod koniec sierpnia br. Vectra ogłosiła zamiar przejęcie Multimediów. Akwizycja sieci kablowej numer trzy przez…

  • Krew, pot i łzy serialowego komendanta


   Z Andrzejem Konopką, odtwórca głównej roli w najnowszym serialu AXN „Znaki”, rozmawia Danuta Harenda   Czy…

  • Unikatowy, nieszablonowy BBC First


   11 października br. w Warszawie odbyła się gala premiery kanału BBC First, podczas której dziennikarze, celebryci…