
- Bariery w procesach inwestycyjnych. Postulujemy realizację wniosków zgłoszonych podczas prac Memorandum Szerokopasmowego, mających doprowadzić do likwidacji barier istniejących na etapie projektowania i realizacji inwestycji telekomunikacyjnych, ze szczególnym naciskiem na obniżenie opłat za dostęp do pasów drogowych.
- Uciążliwe procedury administracyjne nakładane na małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych w bieżącej działalności.
Działalność telekomunikacyjna jest przeregulowana. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że wybudowane kosztem ok. 1 mld zł regionalne sieci szerokopasmowe (RSS-y) są praktycznie nieużywane, ponieważ z jednej strony operatorzy tych sieci nie potrafią przedstawić atrakcyjnej oferty, a z drugiej strony operatorzy alternatywni (zwani też lokalnymi) duszeni ciężarem obciążeń administracyjnych nie mogą inwestować w budowę sieci dostępowych poza centrami miast.
- Doprowadzenie do takich zmian, aby Urząd Komunikacji Elektronicznej wydawał decyzje w czasie nie dłuższym niż pół roku, ponieważ dzisiaj na decyzję o dostępie do nieruchomości lub infrastruktury czeka się kilka lat.
- Doprowadzenie do takich zmian w prawie, aby umowy i regulaminy telekomunikacyjne zawierane z konsumentami były maksymalnie przejrzyste i uproszczone. Postulujemy wprowadzenie zasady, że operator nie musi zmieniać wzorców umów i regulaminów częściej niż 1 raz w roku, ponieważ każda taka zmiana to olbrzymi koszt dla operatora.
- Zwolnienie małych operatorów z konieczności uzyskiwania certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i posiadania kancelarii tajnych.
- Objęcie inwestycji FTTH specjalnymi regulacjami, takimi jak: ulga 10 lat w podatku od nieruchomości i wydłużenie czasu trwania pierwszej umowy z abonentem do takiego czasu jak trwałość dotacji (dzisiaj jest to ograniczone do 24 m-cy).
- Uporządkowanie dziedziny praw autorskich i pokrewnych. Od wielu lat środowisko operatorów telekomunikacyjnych, którzy zajmują się także reemisją programów telewizyjnych stawia ten postulat.
- Likwidacja obowiązku rejestracji programów telewizyjnych w rejestrze Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest to absolutnie zbędny relikt lat 90. poprzedniego wieku, powodujący niepotrzebne koszty nie tylko dla operatorów, ale także dla Skarbu Państwa.
- Likwidacja tych obowiązków nakładanych na reemitentów kablowych, które nie są nakładanych na reemitentów satelitarnych, naziemnych i IP.
Szersze omówienie postulatów dostępne jest na stronie internetowej: http://mediakom.org.pl/postulaty-biala-ksiega/