Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Polsat szykuje podwyżki. Będą zmiany w cennikach operatorów kablowych?

Polsat szykuje podwyżki. Będą zmiany w cennikach operatorów kablowych?

Polsat wprowadza podwyżki za retransmisję swoich kanałów. Operatorzy sieci kablowych otrzymali w tej sprawie pisma.  Ceny mają wzrosnąć ponad dwukrotnie. W czerwcu br. Zygmunt Solorz, większościowy udziałowiec Cyfrowego Polsatu, zapowiedział, że jesienią firma podwyższy ceny za usługi. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek w Grupie Polsat. Operatorzy kablowi otrzymali od Polsatu informację o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów. Stawka za pełną paczkę kanałów Polsatu – bez kanału Eleven – ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Nadawca jednocześnie zażądał włączenia aż 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego.

– Teoretycznie istnieje możliwość zakupu kanałów a’la carte, ale cena pakietu rośnie wówczas do 25 zł. Co więcej, rozliczenie i tak odbywa się według liczby abonamentów w pakiecie podstawowym, co jest wyjątkowo niekorzystne dla operatorów i klientów. Dziwi nas też trochę termin decyzji o podwyżkach. Wiele wskazuje na to, że jest to celowy zabieg Polsatu. Jeśli operator nie podejmie decyzji do 31 sierpnia br., to nie skorzysta wówczas z okresu preferencyjnego i od 1 grudnia br. będzie rozliczał się według nowych stawek. Pamiętajmy, że rozpoczął się sezon urlopowy więc decyzje biznesowe odkłada się na wrzesień –wyjaśnia Ryszard Młynarczyk, członek zarządu Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom. 

Operatorzy zwracają uwagę także na inne niekorzystne zapisy w ofercie Polsatu. Nadawca zastrzega sobie np. prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5 proc. co roku. Dodatkowo, aby operator dostał zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musi podpisać umowę na minimum 1 program płatny. To oznacza, że nadawca odmawia de facto operatorowi reemisji programów bezpłatnych dostępnych naziemnie czy przez satelitę – To sprzeczne z tym, co zapowiada przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, który chciałby wprowadzenia regulacji prawnych zrównujących wszystkich operatorów pod względem płatności i dostępu do programów nadawców – zwraca uwagę Ryszard Młynarczyk z Mediakom – Rozumiemy prawo każdego nadawcy do podwyżek, natomiast w tym przypadku zarówno kwota, jak i zapisy w nowej ofercie forsowane przez Polsat są nie do przyjęcia. Ich przyjęcie skutkowałoby koniecznością przerzucenia kosztów na klientów i de facto oznaczałoby znaczące podwyżki – dodaje.

W tej chwili Związek Pracodawców Mediów i Telekomunikacji Mediakom analizuje ofertę Polsatu od strony prawnej. Nie wyklucza zaskarżenia jej do UOKiK.

  • Numer 11-12/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…