Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> Przed transakcją na prostej

Przed transakcją na prostej

2000px-TVN_logo.svg

W pierwszych dniach listopada br. Grupa TVN przedstawiła dziennikarzom br. wyniki finansowe i sytuację swej firmy. Na pytanie o niespodziewaną rezygnację Dominika Libickiego z funkcji prezesa zarządu Cyfrowego Polsatu Marcus Tellenbach prezes zarządu Grupy TVN odpowiedział: „byłem w szoku”. Na pytanie o potencjalnych kupców TVN-u odpowiedział z kolei, że jest ich w sumie 12 i że są wśród nich zarówno inwestorzy branżowi jak i finansowi. Bieżące kwestie finansowe wydają się nie niepokoić kierownictwa jednego z największych w Polsce nadawców, ponieważ niemal wszystkie wskaźniki ekonomiczne firmy uległy (w III kw. i w sumie – w br.) znacznej poprawie. 

 

Przychody TVN wzrosły w III kw. o 7,1 proc., do 328 mln zł, głównie w wyniku:

 • wzrostu sprzedaży czasu antenowego o 5,2 proc.,
 • sponsoringu wyższego o 5,6 proc.,
 • dalszego wzrostu usług brokerskich Premium TV, który w połączeniu ze sprzedażą czasu antenowego i sponsoringiem skutkował wzrostem przychodów związanych z reklamą o 8,3 proc.,
 • dalszego dwucyfrowego wzrostu przychodów z reklamy on-line video,
 • stabilizacji opłat za kanały tematyczne,
 • wzrostu zasięgu technicznego wszystkich kanałów.

Przychody TVN w pierwszych dziewięciu miesiącach wyniosły łącznie 1.113 mln zł, co stanowi wzrost o 3,2 proc. r/r. Zysk netto wyniósł 15 mln zł w III kw. oraz 139 mln zł za pierwsze dziewięć miesięcy roku. Dług netto był stabilny na poziomie 2,1 mld zł na dzień 30 września 2014 r., przy wskaźniku zadłużenia netto do skorygowanej EBITDA również niezmiennym, na poziomie 4,1. Mieszane uczucia mogą budzić wyniki dotyczące tzw. „jednostki stowarzyszonej” czyli platformy satelitarnej nc+. Liczba jej abonentów spadła do 2, 15 mln (– 3 proc. rok do roku). Jej łączne przychody osiągnęły 1 606 mln zł ( – 5 proc. r/r). Wzrósł za to wskaźnik EBITDA – do 280 mln (+ 45 proc. r/r). 6 listopada br. spółka uruchomiła drugą transzę skupu obligacji Senior Notes o wartości nominalnej netto 22 mln euro ( z terminem zapadalności w 2018 r.).

 

  • Numer 2/2018


  • Oglądalność stacji telewizyjnych w 2017 r. Roszady liderów, kaprysy widowni


   Walka o rynkowe udziały oglądalności SHR  proc., a tym samym – intratne kawałki telewizyjnego tortu reklamowego…

  • Nieustannie inwestujemy w portfolio...


   TELEKABEL & digital tv rozmawia z Kathariną Behrends, managing director, NBCUniversal International Networks,…

  • Idzie wiosna – czas na Style!


   Wnętrze Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie rozkwitło 1 marca br. kwiatami  – w takich dekoracjach stacja TVN…