Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > Wywiad miesiąca >> rEVIOlucja w toku

rEVIOlucja w toku

Mariusz Filipiak

TELEKABEL&digital tv rozmawia z Mariuszem Filipiakiem, prezesem zarządu EVIO Polska.

 

W jakiej fazie rozwoju rynkowego znajduje się obecnie EVIO; czy firma nakreśliła dla siebie długofalowy plan działania? 

 

Jesteśmy w fazie intensywnego rozwoju. Rok 2012 był pierwszym okresem, kiedy to liczba obsługiwanych operatorów wzrosła z kilku do kilkudziesięciu. W kolejnych miesiącach nastąpiła intensyfikacja działań, gdy wdrażaliśmy nasze usługi u 5-6 operatorów jednocześnie. Dziś jesteśmy przygotowani na wiele więcej. Powiększyliśmy zespół i stworzyliśmy narzędzia, które pozwalają działać szybciej i na większą skalę. Rozszerzyliśmy portfolio usług i w b. r. oferujemy kompletną i niezawodną platformę technologiczną, pozwalającą operatorom świadczyć usługę TV cyfrowej w najwyższej jakości. W planach mamy dotarcie do wszystkich operatorów zainteresowanych rozwijaniem własnej usługi TV, stąd elastyczna konstrukcja naszej oferty. Pozwala dopasować poszczególne elementy platformy do specyficznych potrzeb danego operatora. To duże wyzwanie, co przekłada się na poszerzenie zespołu o kolejnych specjalistów nie tylko do spraw sprzedaży i marketingu, ale także o inżynierów z branży DTV.

 

Która z gałęzi „przychodowych” firmy EVIO przynosi obecnie największe zyski?

 

Dystrybucję STB i eCDN traktujemy bardziej jako naszą inwestycję w przyszłość, niż jako usługę generującą przychód. Wysokiej jakości dekodery i sieć dystrybucji kontentu to fundament, pozwalający nam i operatorom dostarczyć w przyszłości bogatą funkcjonalność usługi TV. Dziś, w dobie bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej, operator lokalny nie może konkurować z dużymi sieciami kablowymi i platformami satelitarnymi prostym, najtańszym dekoderem czy modułem CAM. Niezbędne są niezawodne i interaktywne STB, które oprócz przełączania kanałów TV, są w stanie dostarczyć telewidzowi całe bogactwo interaktywnego świata rozrywki, jakim są aplikacje OTT. Większość nadawców oferuje dziś również biblioteki VoD (często w ramach licencji na kanał, bez dodatkowych opłat), jak też zgadza się na dystrybucję kanału przez urządzenia mobilne. Każdy duży operator od dawna świadczy takie usługi. Operatorzy lokalni nie korzystają z tych możliwości z racji wysokich kosztów wdrożenia tego typu rozwiązań. Pomocą jest właśnie oferta EVIO. Udostępniamy najwyższej klasy, niezawodne i interaktywne dekodery firmy ADB, lidera w branży, za bardzo przystępną cenę wynajmu 10zł/m-c. Zapewniamy również dosył techniczny niemal 300 kanałów TV do operatorów przyłączonych do sieci w eCDN w atrakcyjnej cenie. Celem obu działań jest zbudowanie platformy o szerokim zasięgu i wyposażenie abonentów naszych klientów w jednolite dekodery o dużych możliwościach. Oznacza to wdrożenie zaawansowanych usług TV dostępnych w każdej sieci lokalnej za bardzo niewielką opłatą jednostkową per abonent, co sprzyja konkurencji lokalnego rynku z dużymi operatorami i zwiększeniu przychodów.

 

Jak wielu operatorów telekomunikacyjnych (w tym komunikacji kablowej) w Polsce korzysta obecnie z usług EVIO?

 

Do sieci eCDN jest dziś przyłączonych ponad 60 operatorów, w tym ok. 45 sieci kablowych i 15 operatorów ISP. Z usługi dosyłu sygnału TV korzystają również najwięksi krajowi operatorzy o zasięgu ogólnopolskim, stąd sygnał z naszego eCDN dociera dziś do niemal 3 mln abonentów. Z kolei dostarczane przez nas dekodery są wykorzystywane w sieciach 47 operatorów o łącznym potencjale ponad 300 tys. abonentów. Jeżeli chodzi o przyrost liczby naszych klientów, największą dynamikę obserwujemy obecnie wśród tzw. sieci internetowych. Do połowy br. planujemy podłączyć do sieci eCDN i wyposażyć w dekodery kolejnych 20 operatorów ISP.

 

Jak rozwija się sprzedaż usługi eGO! Player czyli telewizji mobilnej oferowanej przez EVIO za pośrednictwem smartfonów i tabletów? Czy możliwe jest zmierzenie jej popularności czyli liczby osób aktywujących (do tej pory) usługę eGO na platformie Twój Tivik?

 

Obecnie jest za wcześnie na obiektywne podsumowanie popularności tej usługi. Okazało się, iż od momentu jej premiery, najbardziej czasochłonnym procesem jest uzyskanie przez operatorów licencji na dystrybucję kontentu na urządzenia mobilne, nawet jeśli nadawcy przychylnym okiem patrzą na nowe możliwości dotarcia do abonenta. Same procedury weryfikacji technicznej rozwiązania oraz prace nad zapisami w umowach licencyjnych, indywidualnie negocjowane przez operatorów, wymagają chwili. W międzyczasie udoskonalamy nasz produkt. Aplikacja eGO! Player została ostatnio zaktualizowana i udoskonalona. Myślę, że dopiero w drugiej połowie br., będziemy mogli precyzyjnie ocenić popularność usługi eGO!, gdy większa liczba  abonentów z niej korzysta. Natomiast jeśli chodzi o serwis „Twój TiViK”, jego popularność ciągle rośnie. Obecnie oferujemy kilkanaście aplikacji OTT, a każda nowość powoduje zauważalny wzrost aktywności użytkowników. Z pewnością atrakcyjną dla operatorów opcją, jest uruchomiona niedawno możliwość udostępnienia abonentom pakietów CANAL+ biblioteki VoD (CANAL+ OD) właśnie na platformie „Twój TiViK”. Jest to kontent aktualizowany co miesiąc przez nadawcę i udostępniany w ramach opłaty za pakiet C+. Operator podłączony do naszej sieci eCDN korzystający z dekoderów ADB, może bez żadnej inwestycji udostępnić taką usługę swoim abonentom.

 

Cały wywiad w numerze 5/2014 miesięcznika TELEKABEL & digital tv

  • Numer 9-10/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…