Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > technologie >> (R)ewolucja giganta

(R)ewolucja giganta

Lanceur en ZL

SES, globalny operator satelitarny nieustannie rozwija swoją flotę. 22 marca br. z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej nastąpiło udane wystrzelenie ASTRA 5B, 56-tego satelity tej firmy.

 

ASTRA 5B dołączył do zlokalizowanych już na pozycji orbitalnej 31.5°E satelitów ASTRA 1G, ASTRA 1E oraz ASTRA 2B, skąd zapewni nowe pojemności dla Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji oraz terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw. Ostatnie wyniesienie zbiega się w czasie z 25-tą rocznicą uruchomienia pierwszego satelity firmy – ASTRA 1A, który rozpoczął funkcjonowanie w lutym 1989 roku.

 

Historia firmy SES to doskonały materiał na iście hollywoodzki film. Kiedy 1 marca 1985 roku, w Luksemburgu, powstała firma Société Européenne des Satellites (SES) nikt nie wierzył w jej sukces. Po pierwszych latach działalności tak naprawdę niewiele się zmieniło. –Poza faktem, że brakowało nam pieniędzy, częstotliwości, satelitów oraz klientów, nasza sytuacja była doskonała komentuje te pierwsze lata Marcus Bicknell, commercial director SES w latach 1985 – 1990.  W tamtym czasie firma zatrudniała 12 pracowników i miała do dyspozycji jednopiętrowe biuro. Dodatkowo fakt, że to właśnie niewielki Luksemburg zaczynał rozwijać własny program satelitarny budził wiele wątpliwości wśród sąsiednich państw, zwłaszcza Francji.

25 lat to w świecie zaawansowanych technologii epoka. Przez cały ten czas SES brał czynny udział w kolejnych przełomach na polu światowych transmisji satelitarnych. Już w 1986 roku firma rozpoczęła prace nad swoim pierwszym satelitą, a w roku 1988 roku ASTRA 1A został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Ariane 4.

Projektując pierwszego satelitę, firma SES postanowiła pójść pod prąd ówczesnym, europejskim trendom. Kiedy konkurenci decydowali się na tworzenie dużych satelitów, SES skoncentrował wysiłki na zbudowaniu satelity o średniej mocy, który obejmował zasięgiem mniejsze terytorium, ale oferował zarówno nadawcom, jak i klientom więcej możliwości. ASTRA 1A, pierwszy satelita SES, miał aż 16 transponderów, dzięki czemu firma mogła zaoferować więcej pojemności, niż inni operatorzy. Co więcej, był to jeden z pierwszych satelitów średniej mocy, który zapewniał przekaz do anten o niewielkich rozmiarach.

Dwa lata po uruchomieniu ASTRA 1A, na orbicie dołączył do niego drugi satelita – ASTRA 1B, również zlokalizowany na pozycji 19.2°E. SES wprowadził nowatorskie rozwiązanie w postaci kolokacji, czyli umieszczania kilku satelitów na jednej pozycji orbitalnej, dzięki czemu oferta programowa dla widza mogła ulec znaczącemu powiększeniu.

W połowie lat 90., SES wykonał kolejny krok na drodze do bycia globalnym liderem wśród operatorów satelitarnych. Było nim wprowadzenie na rynek cyfrowego standardu nadawania sygnału telewizyjnego (DVB). Spółce udało się spozycjonować technologię jako europejski standard. DVB nie tylko poprawił jakość nadawanego sygnału, ale także wydatnie zwiększył liczbę kanałów tv, które mogły być nadawane za pośrednictwem jednego transpondera. Wystrzelony w 1995 roku satelita ASTRA 1E, był pierwszym w historii firmy, zbudowanym z myślą o cyfrowej transmisji sygnału, a zdobycie pozycji orbitalnej 28.2°E w 1998 roku pozwoliło SES jeszcze mocniej rozwinąć skrzydła.

W XXI wieku, już, jako operator o światowym zasięgu, SES rozpoczął rewolucję w dziedzinie wysokiej rozdzielczości. SES aktywnie wspierał wprowadzenie nowego standardu.  Pierwszy europejski kanał demonstracyjny Euro 1080 w jakości HD został uruchomiony na satelitach ASTRA w roku 2004.

Kontynuując swoje innowacyjne podejście do przemysłu satelitarnego SES wprowadził standard technologiczny Sat>IP, pozwalający na odbiór sygnału satelitarnego również na urządzeniach mobilnych działających w sieci. W grudniu ub. r. kolejny satelita SES-8 został pomyślnie wyniesiony na orbitę, po raz pierwszy w historii branży przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Na naszych oczach rozgrywa się również inna rewolucja – na rynku pojawił się nowy standard UltraHD dostarczający widzom jeszcze więcej doznań podczas oglądania. Kolejny przełom w „satelitarnym świecie” zbliża się wielkimi krokami. SES, wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), pracują bowiem nad programem ELECTRA. W jego ramach powstanie innowacyjna platforma dla małych i średnich satelitów, która wykorzysta napęd elektryczny do wprowadzania satelitów na orbitę oraz utrzymania wyznaczonej pozycji orbitalnej.

Docierając do 291 mln gospodarstw domowych na całym świecie, transmitując ponad 6,2 tys. kanałów tv, w tym ponad 1,7 tys. w jakości HD, a przy tym stawiając na innowacyjne drogi dalszego rozwoju – SES śmiało patrzy w przyszłość i w… gwiazdy. 

    • Numer 9-10/2023


    • Sportowe lato w telewizji


      Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

    • Zapraszamy do Zakopanego


      z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

    • Player.pl dla fanów motoryzacji


      MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…