Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > teletemat >> 15 lat Telewizji Kino Polska S.A. Tematycznie biało – czerwoni.

15 lat Telewizji Kino Polska S.A. Tematycznie biało – czerwoni.

Trzy słowa, ogrom treści. Telewizja, kino i … Polska. W pewną koncepcję złożył je w 2003 roku Grzegorz Molewski – proponując rynkowi medialnemu tematyczną stację tv komercyjnej, prezentującą wyłącznie dokonania rodzimych producentów  audiowizualnych. Prócz pomysłodawcy uwierzyło w nią kilku innych pasjonatów i … tak to się zaczęło.

 

Przedsięwzięcie genialnie proste. Wydawałoby się, że wystarczy zagospodarować istniejące od dziesiątków lat zasoby polskich filmów, seriali i dokumentów i pokazać je pod odrębnym szyldem na małym (wówczas!) ekranie telewizora. Nic bardziej mylnego – prawa autorskie do większości tych dzieł były w posiadaniu różnych podmiotów rynkowych, w tym m. in. TVP (w odniesieniu do niektórych obrazów filmowych jest tak do dziś). Początki były więc skromne. W niemal rodzinnej atmosferze – z kilkunastoosobowym zespołem i na niewielkiej przestrzeni wynajmowanych w stolicy kolejnych biur. Tak jak innym telewizyjnym stacjom tematycznym w tym czasie – sukces nowemu przedsięwzięciu mogły przynieść m. in.: ciekawa zawartość, niebanalna oprawa graficzna i … przede wszystkim – sprawna dystrybucja wśród obecnych na rynku nadawców oraz remitentów, operatorów CATV. Kino Polska debiutowało w momencie gdy polski rynek liczył niespełna 60 kanałów tematycznych.

 

Stawiająca na rynku pierwsze kroki Telewizja Kino Polska na początku nie miała za sobą zaplecza w postaci zamożnej spółki- matki. Dość szybko doczekała się jednak dopływu kapitału w postaci inwestora – poznańskiej spółki BB Investment, zaś kapitał zagraniczny pojawił się w 2008 r. – po 5 latach działalności firmy. To, że firmie przez 15 lat udało się przekuć bieżące przychody i zyski w sprawnie funkcjonującą, dużą, międzynarodową organizację, rynek zawdzięcza dalekowzroczności jej szefów i zaangażowaniu pracowników. Dziś Kino Polska TV to nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się grupa medialna, pretendującą do miana czołowego gracza na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Głównymi gałęziami biznesowymi grupy są: emisja i produkcja kanałów telewizyjnych, dystrybucja, działalność wydawnicza, produkcja filmowa, rekonstrukcja i archiwizacja dzieł polskiej kinematografii oraz internet. Do Grupy medialnej należą m.in. kanały: Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Kino TV, Zoom TV, Stopklatka TV.

 

Po 15 latach od startu swojego pierwszego kanału – Telewizji Kino Polskaspółka Kino Polska TV ma w portfolio 35 stacji tematycznych, dystrybuowanych na 6 kontynentach i 34 światowych rynkach, m.in. w Czechach, na Słowacji, w Turcji, Rosji i USA.

 

Opr. DH., więcej w numerze 12/2018

  • Numer 9/2019


  • Jesienią na ekranach


   Fikanie, podglądanie, gotowanie   Każdorazowo po wakacjach rozkwitają programowo nie tylko duże ogólnopolskie…

  • Między chmurą, operatorem i abonentem


   z Szymonem Karbowskim, president & CEO  VECTOR X LABS rozmawia Danuta Harenda.   Od niedawna ma Pan w strukturach…

  • Friendsfest z „Przyjaciółmi”


   Z okazji 25-lecia jednego z najpopularniejszych seriali komediowych – „Przyjaciele”, stacja Comedy Central Polska…