Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > teletemat >> Naziemne dostają skrzydeł

Naziemne dostają skrzydeł

Naziemne dostają skrzydeł

 

 

20 maja br. zakończył się piąty etap cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce. Sygnał analogowy odcięto w regionach nadajników z 12 miast. Do 23 lipca br. analog zniknie z naszych telewizorów bezpowrotnie (z wyjątkiem większości sieci kablowych, których powszechny swich off nie dotyczy).

 

Trwający od7 listopada 2012 roku proces przechodzenia na cyfrową telewizje naziemną – DVB-T (w tym dniu wyłączono pierwsze nadajniki telewizji analogowej w Zielonej Górze i Żaganiu) jest okresem prosperity dla producentów i dostawców tunerów dostosowanych do odbioru NTC w standardzie MPEG 4. I chociaż wybór marek i modeli tych urządzeń jest niebagatelny, prym w sprzedaży na naszym rynku wiodą dwa: Manta (udział 37,8 proc) i Wiwa (34 proc). Miejsca kolejne to: Opticum, Ferguson czy Cabletech. (wg. badania portalu WebRanking.pl w końcu maja br.). Średnia cena najpopularniejszych 20 produktów wynosi 95 zł. Osobny rozdział stanowią dekodery DVB-T produkowane przez Cyfrowy Polsat. Urządzenie T-HD 210 do niedawna spółka rozprowadzała m.in. za pośrednictwem sieci handlowej Biedronka w cenie 99 zł. Firma nie chce jednak zdradzić poziomu tej sprzedaży. Najbogatszą ofertę tunerów DVB-T można znaleźć w specjalistycznych sklepach i hipermarketach branży RTV-AGD oraz w sklepach internetowych. Ale, jako że każdy sposób dotarcia do klienta jest dobry, a szczególnie do klienta z małej miejscowości, do akcji sprzedaży dekoderów NTC włączyły się także Poczta Polska (oferując po dwa modele urządzeń Opticum i Manta) i RUCH SA (Manta i Apollo).

Najwięksi producenci sprzętu mogą liczyć w tym roku na dobre zyski . Szykująca się na Giełdę spółka Manta Multimedia tylko w marcu br. sprzedała na polskim rynku ponad 200 tys. dekoderów do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej i odbiorników telewizyjnych z wbudowaną technologią MPEG-4. To najlepszy wynik w historii. Łącznie, dzięki procesowi cyfryzacji, firma sprzedała już ponad milion dekoderów. – I kw. br. był kontynuacją znakomitych rezultatów zeszłorocznej sprzedaży, dzięki czemu oczekujemy wypracowania jeszcze lepszego wyniku finansowego w tym roku – twierdzi Bogdan Wiciński, prezes Manta Multimedia. Spółka wprowadziła w tym roku do sprzedaży dwa nowe modele tunerów. Urządzenia DVBT010 HD i DVB07 HD łączą zaawansowane funkcje z atrakcyjnym wzornictwem i są w pełni kompatybilne ze standardami telewizji cyfrowej. To nowoczesne urządzenia odbierające sygnał DVB-T aż do rozdzielczości 1920 x 1080 full HD w formatach MPEG-2 oraz MPEG-4, z cyfrowym dźwiękiem w formacie Dolby Digital Plus.

 

Olga Zomer – rzecznik Cyfrowego Polsatu:

Dekodery telewizji cyfrowej naziemnej do odbioru usługi TV Mobilna, która jest realizowana w technologii DVB-T, oferujemy w opcji z abonamentem bądź prepaid. Kupując taki dekoder np. w Biedronce, w cenie urządzenia klient dostawał 6 lub 12 (jeżeli zadzwonił do nas i zarejestrował dekoder) miesięcy Pakietu Ekstra. W jego skład wchodzi osiem kodowanych kanałów TV, m.in.: Polsat Sport, Polsat Film, Polsat News, TVP Seriale czy Comedy Central i 12 programów radiowych. Po tym okresie koszt Pakietu Ekstra wynosi 9,90 zł (dla abonentów telewizji satelitarnej) lub 14,90 zł miesięcznie (dla nowych klientów). Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników sprzedaży tych urządzeń. Jeżeli zainteresowanie usługą będzie rosło, rozważymy możliwość rozbudowy naszego multipleksu do ogólnopolskiego zasięgu, tak aby dostęp do dodatkowych kanałów DVB-T w ramach płatnego Pakietu Ekstra miało jak najwięcej widzów.  

 

 

TOP 20 tunerów DVB-T w 2013 r.*

Lp

Model

Średnia cena
[zł]

1

Wiwa HD-95

117

2

Ferguson Ariva T65

129

3

Ferguson Ariva T650i

117

4

Wiwa HD-90

110

5

Wiwa HD-50

178

6

Wiwa HD-80

95

7

Thomson THT501

129

8

Manta DVBT011

100

9

Manta DVBT02

173

10

Cabletech URZ0194

108

11

Manta DVBT012

101

12

Manta DVBT06

102

13

Cabletech URZ0195

98

14

Apollo AHD-121

89

15

Manta DVBT010

177

16

Apollo AHD-122

94

17

Opticum HD T90

121

18

Wiwa HD-100

139

19

Opticum HD STB N1

166

20

Opticum T50

83

Ranking popularności produktów w porównywarce cenowej Skąpiec.pl.

 

Patrycja Czapigo, specjalista ds. sprzedaży w firmie Wiwa:

Sprzedaż od początku rozpoczęcia procesu cyfryzacji do teraz przewyższyła nasze oczekiwania. Na rynku jest wielu producentów dekoderów do odbioru DVB-T, jednak nam udało się w znaczący sposób wyróżnić, wprowadzając piloty z systemem Memo Control. Funkcja ta umożliwia równoczesne sterowanie dekoderem i telewizorem za pomocą jednego pilota Wiwa. W ofercie mamy pięć różnych pilotów Memo Control, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie interesujący go model. Dodatkowo nasze dekodery charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz dopracowanym software. Łącznie w ofercie mamy 16 modeli tunerów. Największym zainteresowaniem cieszą się dwa: Wiwa HD-50 Memo Control i Wiwa HD-90 Memo Control. Najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem jest Wiwa HD 102 Memo Control. Wyróżnia go krystalicznie biały numeryczny wyświetlacz, idealnie komponujący się z metalową obudową o przyjemnym, eleganckim designie. Dodatkowo wyposażony jest w pilot, który można zaprogramować w taki sposób, aby oprócz dekodera obsługiwał podstawowe funkcje naszego telewizora. Tunery Wiwa produkujemy tylko na rynek polski.

 

Paweł Szubczyński, product design manager w spółce GLOBO Polska:

W 2012 r. sprzedaliśmy łącznie milion odbiorników DVB-T.

W tym roku, ponieważ jest więcej wyłączeń sygnału analogowego, milion przekroczyliśmy już na początku czerwca. Pomimo tego wyniki sprzedaży są mniejsze niż założone w kalkulacjach. W Polsce można znaleźć bardzo dużo modeli tunerów małych i średnich firm (są to chińskie gotowe rozwiązania, zastępowane „za chwilę” przez kolejne). Duże firmy oferują stałą ofertę sprawdzonych i dopracowanych modeli. Dekodery sygnowane marką Opticum wyróżnia niepowtarzalny design opracowany w Polsce. Korzystamy z własnych form wtryskowych do paneli, dzięki czemu nasze urządzenia wyglądają zupełnie inaczej i nie pojawią się podobne z innym logo. Ale Opticum to nie tylko wygląd. Elektronikę zaprojektowali w Szczecinie nasi inżynierowie. Najważniejszym jej wyróżnikiem jest oprogramowanie. Dzięki ścisłej współpracy z producentem procesorów ALi możemy zaoferować własne oprogramowanie opracowane w naszym R&D w Szczecinie. W interfejsie użytkownika postawiliśmy na prostotę obsługi i to zostało docenione przez użytkowników telewizji naziemnej, satelitarnej i kablowej. Nasze oprogramowanie to również dopracowane w detalach, na podstawie prób i doświadczeń, funkcjonowanie dekodera w polskich warunkach odbioru DVB-T. Na rynku wewnętrznym oferujemy aktualnie 3 modele tunerów do odbioru NTC: – HD T90 (przeznaczony dla sklepów specjalistycznych), dekoder STB (przeznaczony dla supermarketów i Poczty Polskiej) i SCART FLEXI-HD -10 (przeznaczony dla Poczty Polskiej). Największym zainteresowaniem klientów cieszy się HD T90. Zarówno ten model, jak i dekoder STB oparte są o taką samą konstrukcję z procesorem ALi. Są tak samo zaawansowane technologicznie. Wyróżniają się opracowanym przez GLOBO oprogramowaniem, metalową obudową i wyświetlaczem.

SCART oparty jest o procesor MSTAR. Jako że oferujemy go tylko poprzez Pocztę Polską trudno określić jego udział w rynku. Łącznie, za pośrednictwem Poczty, sprzedaliśmy 40 tys. urządzeń, co jest bardzo małą liczbą. Ale 4-krotnie lepiej sprzedaje się dekoder STB (metalowy) niż plastikowy SCART. Dekodery DVB-T firmy GLOBO są eksportowane do: Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii i na Węgry. Dekodery DVB-T2 do Rosji. Dzienna produkcja naszej fabryki to ok. 4 tys. sztuk ( w zależności od zapotrzebowania).

 

Andrzej Konaszewski

  • Numer 9-10/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…