Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > Wywiad miesiąca >> Więcej, szybciej, wydajniej

Więcej, szybciej, wydajniej

Klaus von Kries

Klaus von Kries

z Klausem von Kriesem, area sales managerem firmy AVM rozmawia Andrzej Marciniak.

Nie ma pan wrażenia, że technologia 5G przypomina trochę słynnego yeti, o którym wszyscy mówią, a nikt go nie widział?

Rzeczywiście, to porównanie nie jest pozbawione sensu. Technologia 5G wciąż nie jest w pełni gotowa. Brak odpowiedniego przygotowania obserwujemy zarówno po stronie producentów, jak i operatorów. Brak jest też urządzeń końcowych, takich jak np. smartfony czy routery.

Mimo to, AVM zdecydował się na prezentację swojego routera domowego 5G. Nie za wcześnie?

Nie, ponieważ nad technologią pracuje się długi czas, by zintegrować poszczególne rozwiązania. Musimy być więc gotowi do testów już na wstępnym etapie uruchamiania sieci 5G. Wprowadzenie tej nowej technologii znajduje się już na ostatniej prostej, ale na końcowe odliczanie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Szacuje się, że w najbliższych latach liczba urządzeń podłączonych do internetu w przeciętnym gospodarstwie domowym może wzrosnąć z kilku do nawet kilkudziesięciu. Czy odpowiedzią na takie wyzwanie może być kolejna nowa technologia, jaką jest Wi-Fi 6?

Używając określenia Wi-Fi 6 trzeba mieć świadomość, że to jedynie hasło marketingowe. Powinno się raczej mówić o nowym standardzie 802.11.ax. Generalnie jednak chodzi o kombinację kilku technologii, mających służyć większej przepustowości, szybkości i wydajności transmisji w ramach sieci bezprzewodowej. Obecnie korzystając ze standardu 802.11.ac wartość transferu określa się na poziomie 866 Mb/s na strumień anteny. W przypadku Wi-Fi 6 będzie to 1200 Mb/s. Różnica jest więc znacząca. Jednak w moim odczuciu, co innego będzie „killerem” dotychczasowej technologii.

Co więc będzie miało większe znaczenie?

Najciekawsza wydaje się lepsza wydajność przy dużym obciążeniu punktu dostępowego (access point). Standard 802.11.ax został zaprojektowany w taki sposób, by znacząco poprawić wspomniany parametr. W sieciach poprzedniej generacji jedna ramka obligatoryjnie miała 2300 bajtów, teraz w sieciach nowej generacji będzie to 350 bajtów, co pozwala rozbić transmisję na kilka strumieni, zwiększając jednocześnie wydajność punktu dostępowego. W Wi-Fi 5, nawet jeśli wysyłaliśmy mniejszą informację, która zawierała np. 1000 bajtów, to i tak była ona pakowana w ramkę 2300 bajtów. W efekcie ponad 60 proc. pojemności ramki nie było w ogóle wykorzystane. Natomiast przy bardzo dużym obciążeniu punktu dostępowego łącze „zapychało się” i transmisja stawała się mniej efektywna. Teraz to się zmieni, a kodowanie OFDMA pozwoli przy dużym obciążeniu punktu dostępowego zwiększyć wydajność wielokrotnie. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z szybkiego dostępu do internetu przez bardzo wiele urządzeń zlokalizowanych na niewielkiej przestrzeni. A ponieważ zapotrzebowanie konsumentów na szybsze i niezawodne Wi-Fi stale rośnie, to nowa technologia wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Nie bez znaczenia jest także i to, że pozwala ona urządzeniom końcowym, np. smartfonom, negocjować czas uśpienia, co zmniejsza zużycie energii i wydłuża pracę baterii. Będzie to mieć znaczenie nie tylko dla indywidualnego użytkownika, ale także w przypadku „internetu rzeczy” (IoT). Dziś przy komunikacji między poszczególnymi urządzeniami muszą one być cały czas w gotowości przez 12 czy 24 godziny, co oznacza stałe zużycie energii. Po zastosowaniu Wi-Fi 6 będzie można zaplanować moment wzbudzenia urządzenia, co pozwoli oszczędzać energie, a także zmniejszyć stałe obciążenie określonego punktu dostępowego.

Jakie jeszcze zmiany przyniesie Wi-Fi 6?

Warto wspomnieć choćby o technologii Multi User MIMO, czyli wielotorowym dostępie do użytkownika. W sieciach 802.11.ac mieliśmy do czynienia z Single User MIMO, co oznaczało, że przekaz adresowany do poszczególnych odbiorców realizowany był w kolejnych sesjach. W sieciach ax opcja Multi User MIMO jest obligatoryjna dla pobierania i wysyłania, co pozwala zaadresować przekaz jednocześnie nawet do ośmiu urządzeń. Ponadto standard Wi-Fi 6 wykorzystuje zarówno pasmo 5 GHz, jak i 2,4 GHz. To również przekłada się na jego większą wydajność.  

więcej w numerze 1/2 2020

    • Numer 3-4/2023


    • Sportowe lato w telewizji


      Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

    • Zapraszamy do Zakopanego


      z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

    • Player.pl dla fanów motoryzacji


      MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…