Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > teletemat >> XII edycja konferencji FTTH. Pobiegnijmy światłowodem

XII edycja konferencji FTTH. Pobiegnijmy światłowodem

IMG_1542

FTTH CONFERENCE – 12 edycja tego spotkania o zasięgu kontynentalnym odbyła się w lutym br. w Warszawie, w halach EXPO 2001. Była to unikatowa okazja do zaprezentowania zagranicznym obserwatorom polskiej branży ICT, zaś polskim operatorom – przedstawienia trendów i kierunków rozwoju usług telekomunikacyjnych w Europie i na świecie. Udział w imprezie wzięło blisko 3 tys. uczestników i 95 wystawców z 85 krajów.

 

Polscy operatorzy – podobnie jak ich zagraniczni koledzy oferują coraz więcej usług telekomunikacyjnych: dostęp do internetu, telewizję, telefonię (stacjonarną i mobilną) monitoring. Jednak nie wszędzie w Polsce jest to możliwe, a infrastruktura telekomunikacyjna w naszym kraju wymaga ogromnych inwestycji. I te inwestycje są od czasu wejścia Polski do UE czynione, zarówno ze środków unijnych, jak oczywiście ze środków własnych rodzimych przedsiębiorców. Jak wynikało ze słów jednego z obecnych na konferencji przedstawicieli administracji państwowej – ministra Administracji i Cyfryzacji Andrzeja Halickiego – my Polacy wciąż jesteśmy w trakcie rewolucji cyfrowej, a Polska to wielki plac budowy i „największy projekt szerokopasmowy w Europie.”

Chociaż w oficjalnych statystykach figuruje liczba 24 mln użytkowników internetu w naszym kraju, tylko 40 proc. z nich cieszy się tym dostępem z prędkością, którą dziś określa się jako „minimalną wymaganą prędkością cywilizacyjną w Europie” – czyli prędkością 30 mb/s (takie założenia stawia Agenda Cyfrowa UE). A wielu ekspertów mówi wprost, że jest to prędkość przestarzała. Słysząc o amerykańskich testach prędkości 10 GB trudno się z tą opinią nie zgodzić.

Napędem rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającym osiąganie wyższych prędkości mają więc być nowe łącza czyli reprezentowane bogato (w teorii i w praktyce) na wspomnianej konferencji – światłowody.

W Polsce korzysta z nich (FTTH i FTTB) zaledwie 97 tys. użytkowników. co stanowi zaledwie 0,65 proc. wszystkich gospodarstw domowych w kraju – wynika z najnowszych danych na temat rynku FTTH, zaprezentowanych przez FTTH Council Europe. Dlaczego jednak są tak przez branżę telekomunikacyjną pożądane? Składa się na to kilka powodów. Wśród nich ten, że przepustowości sieci oferowane za pośrednictwem światłowodu są ok. 50 tys. razy wyższe, niż te oferowane przez tradycyjne sieci. Tak więc – wybieramy światłowód – ponieważ rośnie liczba aplikacji/ usług, które tylko on będzie w stanie pomieścić. Przepływność musi być odpowiednia np. dla plików video, które to video stanowi dziś o ogromnym wzroście ruchu internetowego w sieci (średni wzrost w latach 2013 – 2018 na poziomie 23 proc.). Przy czym na określenie „video” składa się niejedno: streaming, video na żądanie, systemy monitoringu, kwestie zdalnej diagnostyki medycznej, e- learning, serwisy internetowe typu You Tube, gry itp.

Inny argument – wybieramy światłowód także dlatego, że pozwala operatorowi stosować rozwiązania symetryczne.

 

FTTH w Polsce…

 

… wybiera jak dotąd głównie wielkopolska firma INEA, która uważa, że poza nieograniczoną wręcz pojemnością jest to jedyne rozwiązanie, które zapewni odporne na wpływy funkcjonowanie sieci przez lata. – Choć stosujemy także inne technologie, np. DOCSIS. 3. 1. – jesteśmy wyznawcami pasywnych rozwiązań optycznych, chociaż sieci FTTH wymagają znacznie większych nakładów – mówił na konferencji reprezentant firmy INEA – Karol Kowalik. Także przedstawiciel firmy Orange Polska – Rafał Dziedzic roztaczał przed zebranymi perspektywy budowy sieci w tej technologii. Za przykład dawał pilotażowy projekt Orange w stolicy, gdzie w zasięgu FTTH jest 144 tys. gospodarstw domowych (z tego 50 tys. podłączeń w 2014 r.)

Niemal równolegle z konferencją FTTH w Warszawie, przedstawiając raport za 2014 r. zarząd Orange Polska ogłosił znaczące inwestycje (plan inwestycyjny) w światłowodową sieć dostępową w 2015 roku.

Nakłady na rozbudowę zasięgu sieci mają sięgnąć w br. prawie 0,5 mld zł. FTTH miałoby dotrzeć do 720 tys. gospodarstw domowych, powiększając zasięg o 650 tys. Telekom wspomina przy okazji, że w tym celu miałby spróbować wykorzystać infrastrukturę operatorów telewizji kablowych.

 

… i w Europie

 

Jeśli chodzi o operatorów sieci kablowych z innych państw – z uczestnikami konferencji doświadczeniami biznesowymi dzielił się Paolo Moura Ribeiro reprezentujący władze portugalskiego operatora NOS Communications. Konfrontacja z rynkiem polskim była niezwykle ciekawa, gdyż tak naprawdę z operatora kablowego wyrosła za sprawą NOS zintegrowana grupa cyfrowej rozrywki o zasięgu 3,6 mln gospodarstw domowych (jesienią 2014 roku Portugalia miała ok. 3,3 mln abonentów płatnej telewizji).. NOS jest także operatorem kinowym, mobilnym, a za pośrednictwem swej platformy chmurowej IRIS oferuje najbardziej innowacyjne rodzaje usług – łącznie z możliwością swobodnego korzystania z internetowych interakcji społecznościowych, czy mobilnego korzystania z sieci poza miejscem pracy i domem bez konieczności opłat roamingowych. Mówca zwrócił uwagę na ciekawy aspekt przyszłych rozwiązań (światłowodowych) sieci, z uwagi na zbliżający się nowy rodzaj usług – internet of things (internet rzeczy). Różnego typu urządzenia będą w przyszłości podłączone do globalnej sieci, a wyzwaniem dla operatorów będzie obsługa tego – prawdopodobnie gigantycznego ruchu. Grupa Nos ma największy udział w rynku portugalskim(44,5 proc.), a następne są PT Comunicaçőes (42,1 proc.), Vodafone Portugal (6,7 proc.), Cabovisăo (6,5 proc.) i inni operatorzy (0,2 proc.).

 

Danuta Harenda, Andrzej Konaszewski, więcej w numerze 3/2015

  • Numer 12/2018


  • 15 lat Telewizji Kino Polska S.A. Tematycznie biało – czerwoni.


   Trzy słowa, ogrom treści. Telewizja, kino i … Polska. W pewną koncepcję złożył je w 2003 roku Grzegorz…

  • Sercem anteny – świetne kino polskie…


   Z Bogusławem Kisielewskim, prezesem zarządu Kino Polska TV S.A. rozmawia Danuta Harenda.   Jaką rolę dla…

  • Unikatowy, nieszablonowy BBC First


   11 października br. w Warszawie odbyła się gala premiery kanału BBC First, podczas której dziennikarze, celebryci…