Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > co nowego >> XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury Nowe dziedziny gospodarki 4.0

XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury Nowe dziedziny gospodarki 4.0

W dniach 3 – 4 kwietnia 2019 r. w Arche Hotel Krakowska w Warszawie odbyło się XVIII już Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury. Wydarzenie stanowi odpowiedź na bieżącą transformację, która stwarza nowe możliwości biznesowe i napędza rozwój gospodarki. 493 osoby z obszaru m.in. telekomunikacji, ICT, administracji rządowej, czy produkcji, wzięło udział w kongresie, aby poznać najbardziej aktualne zagadnienia gospodarki 4.0.

Oficjalnego otwarcia kongresu dokonał Piotr Muszyński, współprzewodniczący Rady Programowej, założyciel & prezes FixMap, w imieniu swoim i dwóch pozostałych współprzewodniczących: Jacka Niewęgłowskiego, senior advisor, P4 i Przemysława Kurczewskiego, członka Rady Nadzorczej, Emitel. Gościem specjalnym, który wygłosił keynote speech, był Emanuele Procaccioli, Communications, Media & Technology managing director, Accenture. Następnie odbyły się debaty, prezentacje, wystąpienia, case study na tematy stanowiące filary gospodarki 4.0. W ramach agendy Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury nie mogło zabraknąć kwestii technologii 5G. Sieć piątej generacji ma całkowicie zmienić cyfrowy świat biznesu i tego dotyczyła debata, prowadzona przez Bogusława Chrabotę, redaktora naczelnego Rzeczpospolitej. Jak w pełni wykorzystać ten potencjał? Jak przyśpieszyć budowę tej sieci w Polsce? Na jakie główne czynniki powinno się zwrócić uwagę podczas wdrożenia 5G? Te wszystkie pytania stanowiły pole do dyskusji o rewolucji w świecie łączności bezprzewodowej. Uczestnicy mieli też możliwość wysłuchania opinii dotyczących migracji biznesu i administracji do tzw. chmury.

POPC to kolejne zagadnienie, bez którego ciężko myśleć o obecnej transformacji całej gospodarki. Budowanie usług w oparciu o światłowody to rozwiązanie, które wzmocni cyfrowy fundament dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju. O tym jak oceniany jest Program Operacyjny Polska Cyfrowa i jakie są plany na przyszłość, można było posłuchać podczas prowadzonej na ten temat debaty.

Dynamicznym, inspirującym elementem programu Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury były krótkie prezentacje, które pozwalały zobaczyć nowe technologie i rozwiązania jak np. AI czy Automotive z perspektywy transformacji gospodarki do fazy 4.0. Pojawiały się także bardziej ogólne pytania, jak choćby „Czy jesteśmy gotowi na transformację”, które stanowiło hasło całego panelu w ramach wydarzenia.

W roli prelegentów podczas XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury wystąpili m.in.:

 • Tonny Bao, Huawei
 • Paweł Borys, Polski Fundusz Rozwoju
 • Tomasz Grabowski, Accenture
 • Jash Bansidhar, Associate Vice President of Industrial IoT Europe, Advantech
 • Roman Młodkowski, Operator Chmury Krajowej
 • Wojciech Szajnar, Centrum Projektów Polska Cyfrowa
 • dr Daniel Kitscha, Investment in High Capacity Networks, DG Connect, European Commission
 • Marek Gawroński, Volvo Polska

Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu była Wielka Gala Złotych Anten, podczas której przyznano nagrody w konkursie “Złote Anteny”. Otrzymali je:

Człowiek Roku – Jacek Niewęgłowski, senior advisor, P4, za wieloletnie wizjonerskie działania na rzecz rozwoju branży telekomunikacyjnej.

Innowator Roku – NEXERA, hurtowy operator telekomunikacyjny wprowadzający na Polski rynek innowacyjny model działania we wszystkich aspektach działalności – modelu biznesowym, ofercie i strukturze organizacji.

Lider Gospodarki 4.0 –  firma Wiśniowski

Za skuteczne wdrożenie personalizacji produktu. Wiśniowski to polski producent bram, drzwi i ogrodzeń, który wdrożył aplikację zrobotyzowanego spawania. Pozwoliło to kilkukrotne zwiększenie wydajności produkcji oraz optymalizację całego procesu przepływu i realizacji zamówień.

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – Cyfrowy Polsat

Grupa Polsat od ponad 20 lat prowadzi działania o charakterze społecznym, obejmujące trzy kluczowe obszary – bezpieczeństwa, pomocy dzieciom i promocji sportu. łącznie aż 43 medale, z czego 20 złotych.

Organizatorem wydarzenia jest MMC Polska.

  • Numer 5-6/2023


  • Sportowe lato w telewizji


   Dwa wielkie wydarzenia sportowe są dla kilku nadawców okazją do zwiększenia liczby swych odbiorców i wpływów…

  • Zapraszamy do Zakopanego


   z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga Panie Prezesie, przed…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…