Jesteś tutaj: Telekabel & digital tv > teletemat >> XX lat TVN. Telewizja na fali… zmian

XX lat TVN. Telewizja na fali… zmian

Marce telewizyjnej TVN stuknęło na polskim rynku XX lat. Nie dziwota – chciałoby się powiedzieć, bo przez te dwa dziesięciolecia była to bardzo aktywna na rodzimym rynku marka. Korzeniami – poprzez swoich właścicieli i przejawy ich przedsiębiorczości (firma ITI),  sięgająca czasów zatęchłego PRL-u. Ale wyrosła już na polskich przemianach wolnościowych i gospodarczej myśli liberalnej lat 90. ubiegłego stulecia.

 

W latach 1995 – 2002 pierwszy, długoletni właściciel TVN – Grupa ITI skoncentrował się głównie na działalności w zakresie mediów i rozrywki. W 1997 roku, uruchomił swój flagowy, bezpłatny kanał telewizyjny TVN; Jana Wejcherta i  Mariusza Waltera w założeniu pierwszej prywatnej polskiej telewizji ubiegł co prawda Zygmunt Solorz, który jako pierwszy otrzymał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję dla stacji Polsat w 1992 roku. Kanał TVN wystartował 5 lat później. Od zarania miał być telewizją dla bogatej inteligencji z dużych miast.

 

Talenty biznesowe i medialne właściciele firmy ITI od początku łączyli z otwartością na współpracę i fuzje z kapitałem zagranicznym.  Pozwoliło to na systematyczne umacnianie silnej pozycji Grupy ITI i jej telewizji na polskim rynku medialnym, w tym m. in. na sukcesy (chociaż i porażki) w uruchamianiu kolejnych kanałów tematycznych, platformy satelitarnej  czy rosnące wskaźniki oglądalności. To także Grupa ITI jako jedna z pierwszych dostrzegła ogromny potencjał polskiego rynku internetowego oraz potrzebę dostarczania wysokiej jakości produktów dla zaspakajania potrzeb jego użytkowników.

 

Z czasem dla wszystkich (zwłaszcza dla założycieli ITI, TVN i ich spadkobierców mających rozbieżne wizje biznesowe i zainteresowania) stało się jasne, że Grupa TVN nie będzie dłużej konkurencyjna na rynku jako firma rodzinna i lokalna. Szukanie kolejnych aliansów biznesowych zakończyło się jej sprzedażą w 2015 roku firmie amerykańskiej – Scripps Network Interactive. U progu świętowania rocznicy XX – lecia marki, gruchnęła zaś wieść o kupnie Scrippsa przez innego, globalnego potentata medialnego – koncern Discovery Networks. I tak ostatnie dwa lata zamknęły rozdział budowania lokalnego medialnego imperium. Czy w kolejnym x – leciu TVN objawi się jako marka globalna? Nawet jeśli nie – jej wchłoniecie przez Discovery jest szansą na przekształcenia, rozwój i … trwanie.

 

Opr. Red., więcej w numerze 9/2017

  • Numer 1/2 2020


  • Jaka będzie przyszłości telewizji?


   Telewizyjne supermarkety i zemsta nadawców.  Wiele lat temu francuski pisarz Victor Hugo powiedział:…

  • Więcej, szybciej, wydajniej


   z Klausem von Kriesem, area sales managerem firmy AVM rozmawia Andrzej Marciniak. Nie ma pan wrażenia, że…

  • Player.pl dla fanów motoryzacji


   MotorTrend to jedna z najbardziej uznanych na świecie firm- producentów programów motoryzacyjnych. Marka internetowa…